Śledzenie pojazdów przy pomocy Gbox Assist 3.0

lokalizacja tirów
Inelo Inelo
Blog

Śledzenie pozycji pojazdów w czasie rzeczywistym za pomocą różnego rodzaju lokalizatorów i komputerów pokładowych zapewnia szereg istotnych danych dla przewoźników. Lokalizatory GPS to optymalne rozwiązanie nie tylko dla dużych firm transportowych, ale także dla przedsiębiorstw z niewielką flotą pojazdów. Co istotne, urządzenia telematyczne to coś więcej niż tylko sam monitoring floty. To także szereg innych korzyści – wgląd do danych o kierowcy i wykorzystywanym samochodzie oraz dodatkowe informacje, raporty, alerty i powiadomienia o zdarzeniach na drodze, stylu jazdy czy zużyciu paliwa. Dobry system powinien również umożliwiać szybki przepływ informacji pomiędzy kabiną kierowcy a biurem oraz znacząco usprawnić rozliczanie czasu pracy.

Jak lepiej kontrolować pojazdy w firmie? Jakich dodatkowych danych dostarczy Ci Gbox Assist 3.0 i jak możesz wykorzystać je do zmniejszenia swoich wydatków? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Co to jest Gbox Assist 3.0?

Gbox Assist 3.0 to zaawansowany system, który pozwala na wykorzystanie wszystkich opisanych powyżej funkcjonalności w prosty sposób. Jest to narzędzie adresowane do przewoźników, którzy chcą zautomatyzować procesy spedycyjno-logistyczne, ograniczać koszty, zwiększyć zysk i uzyskać pełną kontrolę nad swoją flotą wykorzystując w tym celu nowoczesny monitoring GPS. Śledzenie pojazdów odbywa się 24 godziny na dobę i uwzględnia dane o naruszeniach czasu pracy zgodnie z najnowszymi przepisami. Przydatną funkcjonalnością Gbox Assist 3.0 jest możliwość zaplanowania i weryfikacji trasy na podstawie specjalnych map dedykowanych dla transportu ciężkiego, które uwzględniają restrykcje dla tirów i pozwalają na wyznaczenie konkretnych korytarzy. Korzyści z systemu obejmują zatem monitoring i śledzenie firmowych samochodów, ale nie ograniczają się wyłącznie do tej kwestii.

Jak działa śledzenie pojazdów w GBox Assist 3.0?

Śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym jest możliwe dzięki użyciu satelitarnego systemu pozycjonowania GPS oraz wykorzystaniu bezprzewodowej transmisji danych. System jest całkowicie samodzielny i nie wymaga żadnych działań ze strony kierowcy lub innych pracowników. Czym Gbox Assist 3.0 różni się od innych lokalizatorów GPS? Przede wszystkim stanowi pomoc nie tylko dla spedytora, ale także dla kierowcy w jego codziennych obowiązkach – na przykład w kwestii bieżącej informacji o czasie pracy oraz w dwustronnej komunikacji z pracownikami biurowymi. Gbox Assist składa się z nowoczesnego technologicznie lokalizatora, wiązek oraz anteny GPS (ukrytej pod obudową), w skład urządzenia wchodzi też komputer pokładowy z ekranem dotykowym. Lokalizator Gbox posiada wewnętrzny moduł przemysłowy GSM/GPRS/EGGE, dwa wejścia analogowe oraz cztery wejścia cyfrowe. Użyty w systemie moduł LTE pozwala na szybkie przesyłanie wiadomości i dokumentów do panelu Gbox Online – webowym programie, który nie wymaga instalacji oraz umożliwia śledzenie floty pojazdów i komunikację.

Jakie są korzyści śledzenia pojazdów z Gbox Assist 3.0?

Monitoring pojazdów pozwala na skuteczną i efektywną lokalizację i zarządzanie flotą zarówno w Polsce, jak i podczas wykonywania międzynarodowych zleceń transportowych. Monitoring floty odbywa się w czasie rzeczywistym i pozwala na identyfikację kierowcy oraz naczepy, a także jej parametrów oraz poszczególnych zdarzeń, takich jak np. otwarcie drzwi. Używając Gbox Assist zyskujesz pełny obraz pracy kierowców – dostęp do parametrów o tankowaniu, stylu jazdy, prędkości, wybranej trasie oraz o poszczególnych zdarzeniach podczas transportu. Pozwala to zarówno weryfikować uczciwość pracowników (między innymi identyfikować nieprawidłowe statusy, nieautoryzowane czynności – np. postoje, czy upuszczanie paliwa), jak i zwiększać ich bezpieczeństwo oraz przyspieszać przepływ informacji w firmie – w każdej chwili możesz sprawdzić, na jakim etapie realizacji zlecenia transportowego są Twoi pracownicy. Śledzenie pojazdów za pomocą monitoringu GPS pozwala też ocenić sposób wykorzystania firmowego samochodu.

Weryfikacja trasy pojazdu

Jedną z korzyści urządzenia Gbox Assist jest tzw. korytarzowanie. Co oznacza ten termin? Jest to sposób, w jaki spedytor może określić nie tylko skąd i dokąd ładunek ma zostać dowieziony, ale również trasę, jaką powinien jechać kierowca. Umożliwia to ominięcie drogich autostrad i optymalne zaplanowanie doładunków. System Gbox Assist poprzez monitoring pojazdów generuje powiadomienie (alert) dla spedytora w sytuacji, kiedy kierowca wyjedzie z wyznaczonego korytarza.

Śledzenie pozycji pojazdu

Dzięki zastosowaniu monitoringu GPS w każdej chwili możesz określić geopołożenie pojazdu. Na podstawie takich danych spedytor jest w stanie dokładnie sprawdzić, czy kierowca pokonał zakładany dystans w oczekiwanym czasie. Lokalizacja pozycji auta pozwala na weryfikację statusów przesyłanych przez kierowców (np. obecność na terytorium poszczególnych krajów).

Śledzenie pojazdów ma duże znaczenie przy rozliczeniu płacy zagranicznej, zwłaszcza podczas zleceń związanych z rozładunkami i załadunkami w małych krajach, które różnią się stawkami wynagrodzenia, a czas niezbędny do ich przejechania jest relatywnie niski. Oznacza to, że kierowcy podczas takiego transportu mogą kilkukrotnie wracać do danego państwa, co w przypadku braku lokalizatora GPS przysparza znacznych trudności w przeprowadzeniu prawidłowych rozliczeń. Śledzenie pojazdów pozwala oszczędzić czas niezbędny do ręcznego wprowadzania danych o przekroczonych granicach. Gbox Assist za pomocą jednego kliknięcia automatyczne uzupełnia potrzebne dane w programie 4Trans.

Odtwarzanie przebiegu trasy danego pojazdu

Monitoring GPS umożliwia odtworzenie trasy firmowych samochodów, wraz z dokładnymi danymi, takimi jak lokalizacja, stan licznika, średnie spalanie, liczba przejechanych kilometrów, liczba postojów na włączonym silniku, czas postoju na zapłonie, zużycie paliwa i średni nacisk na pedał gazu. Istnieje też możliwość skorzystania z podglądu na mapę satelitarną – urządzenie udostępnia dane o współrzędnych pojazdu.

Odczytywanie parametrów pracy pojazdów

Monitoring pojazdów daje wgląd do takich parametrów jak prędkość, postoje czy stan paliwa. Raporty dotyczące tych zagadnień umożliwiają ograniczenie ponoszonych w firmie wydatków. Racjonalne zarządzanie paliwem jest szczególnie istotne wobec aktualnych cen paliw zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Wykorzystując monitoring GPS w swojej firmie, zyskujesz dostęp do podglądu stanu paliwa w trasie i podczas postojów, możesz także analizować ekonomikę użytkowanych pojazdów w stosunku do wybranego przez siebie okresu lub trasy. System Gbox Assist 3.0 przesyła również powiadomienia o ewentualnych nadużyciach ze strony kierowców.

Jak pokazują statystyki, pole do oszczędności w tym zakresie jest naprawdę duże – nawet do 20% w skali roku. Dane, jakich dostarcza śledzenie floty pojazdów poprzez monitoring GPS, pozwalają na podjęcie działań, które realnie poprawiają kondycję finansową całego przedsiębiorstwa, zarówno na poziomie redukcji ponoszonych kosztów, jak i oszczędności czasu oraz skuteczniejszej realizacji zleceń transportowych.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta