Zakaz ruchu ciężarówek w Czechach – kiedy i gdzie obowiązuje?

zakaz jazdy ciężarówek w Czechach
Inelo Inelo
Blog

Czechy to kolejny istotny kraj dla polskich przewoźników. Bliskie sąsiedztwo, wzrost  gospodarczy generujący zapotrzebowanie na transport oraz coraz większa sieć dróg krajowych i autostrad sprawia, że czeski rynek jest bardzo atrakcyjny dla polskich firm. Geograficzna bliskość powoduje również, że wewnętrzne przepisy naszego południowego sąsiada są ważne z perspektywy kierowców przejeżdżających przez Czechy w ruchu tranzytowym.

Jednym z ograniczeń, które należy brać pod uwagę podczas planowania transportu, jest zakaz jazdy dla ciężarówek. W 2024 roku w Czechach, tak jak w poprzednich latach, zakazy obowiązują w dni świąteczne, weekendy, a także w sezonie wakacyjnym.

Od powyższych reguł obowiązują wyjątki – kogo nie dotyczą zakazy dla ciężarówek? Jakie pojazdy mogą poruszać się po drogach i autostradach bez ograniczeń przez cały rok? Jak wygląda obowiązujące prawo – jakich mandatów mogą spodziewać się przewoźnicy, którzy łamią zakaz jazdy w Czechach? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym artykule. Zapraszamy!

Kogo obowiązuje zakaz jazdy w Czechach?

Zasady zakazu jazdy w czeskim prawie funkcjonują w podobny sposób, jak przepisy innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Zakaz obejmuje pojazdy lub zespoły pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony. Dopuszczalna masa całkowita nie jest jednak warunkiem, który definitywnie przesądza o objęciu samochodów ciężarowych zakazem ruchu – zakaz nie dotyczy na przykład autobusów w drogowym transporcie osób.

H2: W jakich obszarach występuje zakaz jazdy w Czechach?

Zgodnie z treścią obowiązującej w Czechach ustawy o ruchu drogowym, zakaz obowiązuje na autostradach, drogach pierwszej klasy i drogach szybkiego ruchu. Aktualnie w Republice Czeskiej do użytku zostało oddanych 1385 kilometrów autostrad (dane ze stycznia 2024).

W kontekście przepisów drogowych przypominamy również o innych zmianach, które weszły w życie w tym roku. Możesz przeczytać o nich na naszym blogu – kliknij i sprawdź nowe stawki mandatów oraz opłat drogowych w Czechach.

Jakie są zakazy jazdy ciężarówek w Czechach i w jakich godzinach obowiązują?

Podobnie jak w Polsce i innych europejskich krajach, zakaz jazdy w Czechach obejmuje weekendy – piątki, soboty i niedziele, a także okres wakacyjny oraz święta publiczne i religijne.

Jakie są godziny zakazu? Standardowe ograniczenia obowiązują w niedziele i święta od godziny 13:00 do 22:00. Nieco inaczej funkcjonują zakazy wakacyjne, występujące od początku lipca do końca sierpnia. Godziny zakazu obowiązują wówczas w:

  • piątki – od 17:00 do 21:00,
  • soboty – od 07:00 do 13:00,
  • niedziele – od 13:00 do 22:00.

Kalendarz świąt w Czechach w 2024 roku

W Czechach ograniczenia w ruchu związane z dniami świątecznymi obowiązują:

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • 29 marca – Wielki Piątek,
  • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja – Święto Pracy,
  • 8 maja – Dzień Zwycięstwa,
  • 5 lipca – Święto apostołów Cyryla i Metodego,
  • 6 lipca – Rocznica śmierci Jana Husa,
  • 28 września – Dzień św. Wacława – święto narodowe,
  • 28 października – Święto Niepodległości,
  • 17 listopada – Dzień walk o wolność i demokrację,
  • 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia,
  • 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.

Niniejsze święta publiczne są dniami wolnymi od pracy, w związku z tym zakaz jazdy ciężarówek obowiązuje w takich samych godzinach, jak w niedziele – od 13:00 do 22:00.

Jakie kategorie pojazdów są objęte zakazem?

Powyższe zakazy jazdy w Czechach dotyczą samochodów ciężarowych oraz zestawów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t. Obowiązują wyjątki od zakazu.

Jakie są zasady dotyczące wyjątków od zakazów jazdy w Czechach?

Jak wiadomo, zakazy ruchu nie dotyczą wszystkich pojazdów ciężarowych. Zakres wyłączeń od obowiązujących w Czechach przepisów jest podobny do wyjątków przewidzianych w innych krajach – chodzi przede wszystkim o przewozy ładunków, które ze względu na swoją specyfikę (np. temperaturę przechowywania, warunki chemiczne) nie mogą podlegać ograniczeniom czasowym lub są prowadzone w ramach działań służb państwowych (policyjnych, wojskowych, drogowych, medycznych czy pocztowych).

Wyjątki od zakazu jazdy samochodów ciężarowych w Czechach obejmują:

  • transport kombinowany w odniesieniu do pojazdów realizujących przewóz od nadawcy do najbliższego punktu załadunku/rozładunku lub z najbliższego punktu załadunku do odbiorcy,
  • ciężarówki przewożące towary o krótkim terminie ważności (łatwo psujące się) zgodnie z przepisami konwencji ATP. Uwaga – przepisy drogowe w Czechach stanowią, że z powyższego wyłączenia można skorzystać tylko, jeśli towary opisane w umowie ATP zajmują więcej niż połowę ładowności pojazdu,
  • pojazdy używane do niezbędnego sezonowego transportu rolnego oraz przewożące zwierzęta,
  • pojazdy niezbędne do budowania lub konserwacji  dróg,
  • transport paliwa, niezbędny do zapewnienia nieprzerwanego działania stacji benzynowych,
  • ciężarówki przewożące substancje wrażliwe termicznie lub chemicznie,
  • pojazdy przewożące przesyłki pocztowe,
  • samochody używane przy załadunku lub rozładunku samolotów, statków lub pociągów (maksymalna odległość – 100 km),
  • samochody sił zbrojnych, policji, straży pożarnej oraz wszystkie inne pojazdy używane podczas stanu klęski żywiołowej,
  • pojazdy niezbędne do szkolenia kierowców.

Jak przebiega procedura składania wniosków o zwolnienia?

Przewoźnicy, którzy ze względu na charakter wykonywanych przewozów chcą uzyskać zwolnienie z omawianych ograniczeń, powinni złożyć odpowiedni wniosek do czeskiego Ministerstwa Transportu.

Jakie są mandaty za złamanie zakazu jazdy w Czechach?

Mandat za złamanie zakazu jazdy w Czechach sięga 2500 CZK. Jeśli kierowca nie ureguluje go na miejscu, zostanie nałożona kara administracyjna w wysokości od 2500 do 5000 CZK. Ponowne popełnienie tego wykroczenia w ciągu roku może dodatkowo skutkować zakazem prowadzenia pojazdów, trwającym od miesiąca do nawet 6 miesięcy.

Jaki jest wpływ zakazów jazdy na przewoźników?

Czasowe ograniczenia w ruchu ciężarówek są jednym z czynników, które należy brać pod uwagę podczas planowania przewozów. Obowiązywanie tego typu zakazów może prowadzić do konieczności modyfikowania harmonogramów dostaw, dlatego warto być na bieżąco z przepisami oraz planować transport z odpowiednim wyprzedzeniem. Pomóc w tym mogą rozwiązania pozwalające na optymalizowanie trasy przewozu. Dobrym przykładem takiego narzędzia jest system fireTMS, który uwzględnia i informuje o czasowych zakazach jazdy ciężarówek.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta