Jakie prawo jazdy musisz mieć, aby prowadzić lawetę?

prawo jazdy autolaweta
Inelo Inelo
Blog

Laweta to specjalny samochód lub przyczepa, używana przede wszystkim w celu bezpiecznego transportu zarówno nowych, jak i uszkodzonych pojazdów. Laweta musi być dostosowana do wykonywania wszelkich niezbędnych czynności związanych z takim przewozem. Chodzi między innymi o stawianie pojazdów na koła po wypadku drogowym, a także ich stabilne układanie na platformie. To jednak nie wszystko – laweta dobrze sprawdzi się także w transporcie materiałów budowlanych i maszyn.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie prawo jazdy trzeba mieć na lawetę z przyczepą w 2022 roku oraz ile kosztuje prawo jazdy na lawety – ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj przepisy prawa o ruchu drogowym na temat lawet oraz dowiedz się, jak uzyskać stosowne uprawnienia – jak zrobić prawo jazdy na lawetę?

Laweta a autolaweta – czym się różnią?

Jedną z pierwszych wątpliwości osób, które zastanawiają się, jakie trzeba mieć prawo jazdy na lawetę, jest podstawowe rozróżnienie – lawety i autolawety. Oba terminy bywają używane zamiennie, co jest błędem. Rozróżnienie jest tutaj szczególnie istotną kwestią, ponieważ w obu przypadkach mamy do czynienia z odmiennymi możliwościami, a w niektórych sytuacjach również wymaganiami, określającymi jaką kategorię prawa jazdy musi posiadać kierowca.

Różnice są jednak widoczne już na pierwszy rzut oka i dotyczą konstrukcji lawety i autolawety. Standardowa laweta nie jest połączona na stałe, w sposób integralny z pojazdem, będąc jedynie jego dodatkową częścią – platformą, doczepianą do pojazdu hakiem holowniczym, na którą umieszcza się ładunek. Oznacza to, że kierowca w czasie jazdy kontroluje pojazd złożony z dwóch elementów (samochód oraz przyczepa autotransportowa), co w praktyce wymaga większych umiejętności. Na drogach najczęściej można spotkać lawety z płaską platformą oraz z jarzmem metalowym.

Zupełnie inaczej przedstawia się konstrukcja autolawet. W tym przypadku możemy mówić o integralności całej konstrukcji. Wyjaśnienie przynosi już sama nazwa – jest to połączenie samochodu (wraz z kabiną i miejscami dla kierowcy oraz pasażera) i lawety. Sposób ukształtowania nadwozia jest tutaj podobny jak w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Autolawety różnią się między sobą w zależności od takich czynników, jak podwozie, liczba poziomów czy rodzaj: możemy wyróżnić autolawety o otwartej platformie załadunkowej oraz zamknięte, używane zwykle w transporcie aut luksusowych, w szczególności wyposażonych w niskie zawieszenie.

Różnice konstrukcyjne wpływają także na inne kwestie – autolawety uchodzą za łatwiejsze do kierowania. W dużej mierze wynika to z faktu, że są one mniejsze i bardziej zwrotne niż samochody z lawetą.

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na lawetę?

Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B jest uprawniony do prowadzenia pojazdu z lekką przyczepą. Warunkiem jest tutaj właśnie waga – maksymalnie 750 kg (hamulec najazdowy nie jest wymagany) oraz 4250 kg łącznej masy samochodu, załadunku i przyczepy. Prawo jazdy kategorii B pozwala kierowcy zgodnie z prawem holować przyczepę powyżej wspomnianej wagi (750kg) pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie będzie większa niż 3,5 t.

Jakie prawo jazdy na lawetę w przypadku przekroczenia tej wagi? Zgodnie z regulacjami ustawy o ruchu drogowym, kierowca musi w takiej sytuacji posiadać prawo jazdy kategorii B+E. W zależności od wybranej szkoły, ceny kursu wahają się w przedziale 2000-3000 zł.

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na autolawetę?

Wymagania stosowane wobec autolawety są podobne do tych, które obowiązują w samochodach dostawczych i małych busach. W większości przypadków wystarcza prawo jazdy kategorii B – dopuszczalne jest w sytuacjach, kiedy całkowita masa pojazdu wynosi maksymalnie 3,5 tony. Gdy waga całego zestawu jest większa, niezbędne staje się posiadanie prawa jazdy B+E. Kontrole drogowe mogą dotyczyć nie tylko uprawnień posiadanych przez kierowcę, ale także właściwego zabezpieczenia lawety oraz sposobu jej wykorzystywania.

Co oznacza kod 96 do prawa jazdy kat. B?

Kierowcy, którzy zastanawiają się, jakie trzeba mieć prawo jazdy na przyczepę-lawetę często interesują się także uzupełnieniem prawa jazdy o tzw. kod 96. Co należy zrobić, aby go uzyskać? Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kat. B, do którego kod 96 jest dodatkiem. Obowiązuje wyłącznie egzamin praktyczny, obejmujący takie zagadnienia, jak między innymi wykonywanie zadań na placu manewrowym (np. parkowanie prostopadłe, parkowanie tyłem) i mocowanie przyczepy.

Do czego uprawnia zdanie egzaminu państwowego i kod 96 w prawie jazdy? Pozwala na kierowanie samochodem o DMC poniżej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz ciągnięcie przyczepy powyżej 750 kg DMC – zestaw pojazdów może wynosić więcej niż 3,5 t, ale wciąż nie może przekroczyć 4,25 t. Należy jednak pamiętać, że masa przyczepy nie może być większa niż masa całkowita pojazdu. Prawo o ruchu drogowym wskazuje też, że „Stosunek DMC pojazdu do DMC przyczepy musi wynosić co najmniej 1,33, jeżeli przyczepa posiada hamulec najazdowy.” (Art.62. Ust. 1). Aktualnie podejście do egzaminu państwowego wiąże się z wydatkiem niecałych 200 zł.

Uprawnienia na lawetę – na co jeszcze zwracać uwagę?

Pamiętaj, że samo posiadanie prawa jazdy kat. B (lub B+E/kodu 96) to tylko część wymagań, które musi spełnić kierowca. Lawetę należy zarejestrować, musi ona również posiadać świadectwo homologacji.

Aby uniknąć mandatów, pamiętaj o sprawdzeniu, czy ładunki na lawecie nie przekraczają dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Informacje na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Podczas jazdy lawetą zachowaj dużą ostrożność – bardzo ważną kwestią jest dokładne unieruchomienie i zabezpieczenie ładunku. Maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się lawetą na drogach ekspresowych wynosi 80 km/h.

Kierowcy jeżdżący na trasach międzynarodowych często zastanawiają się, jak wyglądają przepisy w innych państwach. Jakie prawo jazdy potrzebne jest na lawetę w Niemczech? Posiadając polskie prawo jazdy kategorii B możesz bez przeszkód dołączyć lekką przyczepę do swojego pojazdu.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta