Nowy taryfikator mandatów od stycznia 2022. Poznaj kluczowe zmiany w kodeksie drogowym

nowe mandaty, taryfikator 2022
Inelo Inelo
Blog

Stało się. Parlament przegłosował, a Prezydent podpisał, więc od 1 stycznia 2022 roku kwoty mandatów za wykroczenia drogowe idą mocno w górę. To pierwsza podwyżka od 1997 roku, ale to nie pieniądze są tu najważniejsze.

Kto odczuje zmiany taryfikatora?

Czy wprowadzone podwyżki będą dotkliwe? W mediach tak są określane, ale warto tu uściślić, że dotkliwe będą dla kierujących, którzy łamią przepisy. Jeśli kierowca jeździ, bezpiecznie, przepisowo i np. od dekady nie „zarobił” mandatu to raczej nie odczuje zmiany. Poza tym pieniądze – rzecz nabytą – w krótszym lub dłuższym okresie można odpracować. Gorzej, jeśli kierowca zawodowy, wraz ze złotówkami traci także prawo do wykonywania zawodu, a co za tym idzie – źródło utrzymania.

Więcej punktów karnych za drogowe wykroczenia. Sprawdź nowe mandaty

Wspominamy o tym, ponieważ od 2022 roku znacznie łatwiej będzie o utratę prawa jazdy z powodu przekroczenia liczby 24 punktów karnych. Zmienia się bowiem również taryfikator punktów, jakie można otrzymać za poszczególne wykroczenia. Przede wszystkim maksymalna liczba punktów przyznanych podczas jednej kontroli to 15, a nie 10, jak do tej pory. Ponadto w przepisach wyszczególniono aż 12 wykroczeń, za które kierujący może być ukarany 15 punktami. Są to najcięższe naruszenia przepisów, skutkujące najwyższym ryzykiem poważnego zdarzenia w ruchu drogowym. Można zatem przyjąć, że każdy rozsądny kierowca nie powinien się tego obawiać, ale czy na pewno? Wszak każdy jest tylko człowiekiem. O ile wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest działaniem w pełni umyślnym, tak niezauważenie pieszego wbiegającego na przejście na drodze poprzecznej zdarza się również dobrym i świadomym kierowcom.

Lista wykroczeń za które otrzymasz 15 punktów karnych

Za jakie wykroczenia służby będą mogły „nagrodzić” kierowcę 15 punktami?

 • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym.
 • Niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym.
 • Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.
 • Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu.
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi.
 • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
 • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie punktów

nowy taryfikator mandatów

Zatem w praktyce wystarczą dwa wykroczenia i to niekoniecznie dwa najwyżej punktowane, by pożegnać się z „prawkiem”. 25 punktów można zebrać za jedno z w.w., a do tego którekolwiek z poniższych, taryfikowanych na 10 „oczek”:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h.
 • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.
 • Naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej.
 • Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
 • Naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczenie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało ukończone.
 • Przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi: 10 osób lub więcej.

Kasacja punktów karnych nie po roku, lecz po dwóch latach

Co więcej, punkty będą znikać z konta kierowcy nie po roku, lecz po dwóch latach i to uwaga – od momentu zapłacenia grzywny. Zatem jeśli będziemy uchylać się od uiszczenia mandatu, to wydłużamy sobie okres ważności zebranych punktów. To tym bardziej ważne, biorąc pod uwagę fakt, że znika instytucja kursów redukujących liczbę punktów karnych. Jeszcze w 2021 roku kierowca mógł wziąć udział w kursie przeprowadzonym przez ośrodek ruchu drogowego, po którym z jego konta odejmowano sześć punktów.

Być może zainteresuje cię artykuł zlecenie transportowe – o czym warto pamiętać? 

Nowe mandaty dotyczą wszystkich kierowców

Tego wszystkiego muszą być świadomi kierowcy zawodowi, również wtedy, kiedy nie pracują za kierownicą samochodu ciężarowego czy autobusu, tylko np. jadą przez miasto, by zawieźć mamie zakupy. Wszystko przez zasadę, która mówi, że utrata uprawnień za przekroczenie liczby punktów karnych dotyczy WSZYSTKICH kategorii, jakie dana osoba posiada. Zatem narozrabianie za kierownicą osobówki, może kierowcę pozbawić pracy.

Podsumowując, wszystkiego bezpiecznego w 2022 roku!

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

  Biuro obsługi klienta