Jak pozyskiwać stałe zlecenia na transport?

zlecenie transportowe, giełdy transportowe
Inelo Inelo
Blog

Jesteś właścicielem firmy transportowej? Z pewnością zależy Ci na tym, aby maksymalnie wykorzystać możliwości swojej floty pojazdów, ograniczyć nierentowne kursy i posiadać regularne zlecenia, dzięki którym zapewnisz swojej firmie stabilizację. Konkurencja w branży jest bardzo duża, dlatego nie możesz pozostać bierny – poznaj sposoby, aby wygrywać przetargi i pozyskiwać stałe zlecenia transportowe.

Gdzie szukać stałych zleceń transportowych?

Platformy przetargowe

Kanałem gwarantującym dostęp do tysięcy ofert są giełdy transportowe i platformy przetargowe. Są to wirtualne rynki, umożliwiające publikowanie ofert przez przewoźników, którzy zgłaszają swoje ciężarówki i poszukują ładunku do przewiezienia, a także przez firmy, poszukujące w danym miejscu i czasie transportu dla swoich towarów.

Giełdy transportowe

Istnieją różne rodzaje giełd, nastawione zarówno na rynek polski, jak i na rynki zagraniczne. Giełdy pozwalają na nawiązanie doraźnej współpracy, są jednak bardzo popularnym kanałem składania ofert przetargowych na stałe zlecenia transportowe – zarówno ze strony załadowców, jak i przewoźników.

Oprócz dostępu do ogromnej bazy klientów i opcji wystawiania własnych ofert, właściciele firm cenią platformy przetargowe za szybką komunikację z kontrahentami, możliwość dotarcia do dużych podmiotów i łatwe zawieranie umów.

Portale ogłoszeniowe i media społecznościowe

Informacje o ofertach znajdziesz również na popularnych portalach z ogłoszeniami lokalnymi oraz w mediach społecznościowych i na specjalistycznych forach związanych z branżą transportową.

Korzystanie z Internetu daje duże możliwości w zakresie zdobywania nowych zleceń, nie wolno jednak zapomnieć o czynniku ludzkim – szanse na nawiązanie długofalowej współpracy zwiększy dobra reputacja Twojej firmy.

Targi i wydarzenia branżowe

Warto zadbać o pozyskanie referencji od zadowolonych kontrahentów oraz regularnie zaznaczać swoją obecność na targach i wydarzeniach branżowych. To dobra okazja na budowanie sieci kontaktów z potencjalnymi klientami.

Dlaczego warto mieć stałe zlecenia transportowe?

Przede wszystkim jest to sposób na zapewnienie firmie stałej pracy, a tym samym stabilności finansowej. Nawiązując długoterminową współpracę, możesz w bardziej precyzyjny sposób planować różnego rodzaju wydatki i inwestycje, jesteś w mniejszym stopniu uzależniony od zmian w koniunkturze gospodarczej. Możesz wydajniej wykorzystywać flotę swoich pojazdów i lepiej rozplanować poszczególne trasy.

Jakie ładunki zwykle są przewożone w stałych zleceniach?

Rodzaj ładunku zależy od zapotrzebowania, nie ma sztywnej reguły dotyczącej stałych zleceń. Są to np. ładunki częściowe, tzw. transport LTL (z angielskiego – Less Than Truck Load), czyli przewóz towarów, które nie zajmują pełnej przestrzeni załadunkowej. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku drobnych towarów.

Praktykowany jest też transport kompletny – FTL (Full Truck Load), kiedy wykorzystywana jest cała powierzchnia ciężarówki, a towar jedzie bezpośrednio do jednego odbiorcy, bez dodatkowych przystanków. Taki rodzaj transportu często dotyczy np. przewozu towarów spożywczych.

Czytaj więcej o LTL i FTL

Jak pozyskiwać stałe zlecenia na transport międzynarodowy?

Najlepszym sposobem jest udział w przetargach i giełdach transportowych. Są to rozwiązania popularne nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie, dlatego stanowią dobre źródło ofert, które jest aktualizowane praktycznie przez całą dobę. Warto korzystać z giełd, które w należyty sposób weryfikują wiarygodność firm zamieszczających swoje oferty.

Platformy posiadają coraz bardziej zaawansowane algorytmy, które wpływają korzystnie zarówno na bezpieczeństwo (wspomniana weryfikacja potencjalnych partnerów biznesowych, monitoring lokalizacji pojazdu, obliczanie tras), jak i na funkcjonalność systemu wyszukiwania, dzięki czemu w łatwy sposób możesz znaleźć zlecenie dostosowane do Twoich potrzeb. Wiele platform oferuje np. możliwość wyszukiwania zleceń stałych.

Jak brać udział i wygrywać przetargi transportowe?

Aby wziąć w przetargu, należy zarejestrować firmę w wybranej platformie. Mogą to zrobić zarówno przewoźnicy, jak i załadowcy. Po spełnieniu niezbędnych formalności (np. przekazanie dokumentacji przedsiębiorstwa), możesz wystawić swoją ofertę przetargową. Należy zamieścić informacje takie jak: parametry pojazdu/ładunku, czas realizacji, częstotliwość wykonywania transportu, wszelkie ewentualne dodatkowe wymagania.

Aby zdobyć korzystne zlecenia transportowe, powinieneś przygotować realistyczną prognozę kosztów i czasu realizacji zlecenia. Wiele istotnych danych w tym zakresie możesz zdobyć, analizując swoje wcześniejsze doświadczenia. Powinieneś również zapewnić terminowość, a także bezpieczeństwo dostawy. To elementy nie mniej ważne niż sama cena.

Zadbaj też o wizerunek firmy. Na rynku panuje bardzo duża konkurencja, dlatego pochwal się swoimi atutami. Zamieść na swojej stronie opinie klientów, z którymi współpraca układała się pomyślnie. Opisz każdą kategorię działalności firmy, przedstaw swoje doświadczenie. Wszystkie tego typu informacje mogą mieć znaczenie w pozyskiwaniu stałych zleceń.

Wygrywanie przetargów ułatwia także posiadanie odpowiednich certyfikatów. Jest to szczególnie istotne w przypadku współpracy z dużymi podmiotami. Do często wymaganych certyfikatów należą między innymi ISO 9001 i ISO 28000.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta