Co to jest i jakie różnice występują między transportem FTL i LTL?

transport FTF, transport LTL
Inelo Inelo
Blog

Nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki bez perfekcyjnie zorganizowanego transportu drogowego. Coraz bardziej skomplikowane powiązania między firmami produkcyjnymi i usługowymi wymuszają też specjalizację usług transportowych. 

Definicja

Aby usprawnić i przyspieszyć cały proces logistyczny precyzyjnie zdefiniowano pewne usługi. Klasyczny podział wyróżnia całopojazdowy transport FTL oraz drobnicowy transport LTL.

Ładunki FTL (Full Truck Load)  to ładunki całopojazdowe, które wypełniają całą przestrzeń ładunkową dużej lub mniejszej ciężarówki, naczepy czy samochodu dostawczego.

Ładunki  LTL (Less Truck Load )to przewóz towarów drobnicowych, które swoją objętością nie wypełniają całej przestrzeni ładunkowej.

Poznajmy więc ich specyfikę i sprawdźmy w jakich okolicznościach wybrać takie, a nie inne rozwiązanie?

Transport FTL (Full Truck Load)

W przypadku transportów całopojazdowych FTL klient otrzymuje maksymalną przestrzeń ładunkową, czyli w skrócie cały pojazd do swej wyłącznej dyspozycji.  W praktyce takie rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku nie tylko fizycznie dużych ładunków, ale też w przypadku transportu towarów spożywczych czy wymagających bardzo szybkiej dostawy. Przy opcji FTL trasa przejazdu jest ustalana według zaleceń zleceniodawcy.

Transport LTL (Less Truck Load)

Transport LTL polega na tym, że dostępna w samochodzie ciężarowym lub naczepie przestrzeń dzielona jest pomiędzy różnych nadawców, którzy płacą jedynie za przewóz swoich towarów. Taki transport drobnicowy jest lepszym i tańszym rozwiązaniem w przypadku mniejszych ładunków i różnych adresów dostawy.

Różnice między transportem FTL i LTL

W przypadku transportu LTL warto pamiętać, że przewoźnik musi mieć więcej czasu na skompletowanie takiej ilości towarów na danej trasie, aby zapełnić przestrzeń ładunkową pojazdu, tym bardziej, że często towary trzeba odebrać od różnych klientów.. 

W dodatku, towary jednego zleceniodawcy, z wielu powodów mogą znajdować się w kilku miejscach. Czasami zachodzi też konieczność  dokonania dodatkowych przeładunków, które wpływają na czas realizacji usługi transportu.

Wybór najlepszego rozwiązania transportowego

Bez względu na to, czy zleceniodawca wybierze opcję transportu FTL czy LTL, zawsze powinien decydować się na rzetelnego przewoźnika dysponującego odpowiednimi pojazdami, najlepiej dostosowanymi do przewozu określonych towarów. Musimy pamiętać, że często typ zabudowy wynajętego przez zleceniodawcę pojazdu ograniczać może załadunek czy wyładunek z boku lub z tyłu pojazdu. 

różnice w transporcie FTF i LTL

Dobrze zorganizowany przewoźnik powinien doradzić zleceniodawcy najlepsze rozwiązanie transportowe określonego typu ładunku lub towaru i wspomagać go  przy wszelkich formalnościach związanych z procesami logistycznymi. Doświadczony logistyk zaproponuje nie tylko korzystne rozwiązanie z przewozów FTL i LTL, ale także opracuje zlecenie zgodnie z wytycznymi klienta.

Podstawa to dobry przewoźnik transportowy

Dobry przewoźnik transportowy musi wspomagać zleceniodawcę. Nie zawsze dostawa jest bardzo pilna. Nie zawsze do transportu potrzebna jest cała naczepa. Jednak dla każdego klienta bardzo ważna jest cena usługi. Należy pamiętać, że za przygotowanie ładunku do transportu (jego opakowanie i odpowiednie zabezpieczenie) odpowiada nadawca towaru.

Rola przewoźnika w transporcie

Zleceniodawca powinien wybrać doświadczonego przewoźnika lub firmę przewozową,  która dodatkowo może obniżyć koszty transportu, organizując np. po drodze przeładunek towarów drobnicowych (np. z dużego auta lub z naczepy do mniejszych samochodów dostawczych). Pozwala to racjonalniej  gospodarować środkami transportu oraz skrócić czas dostawy. Przesyłki są dostarczane tam, gdzie ciężarowe auto nie może wjechać z powodu np. ograniczeń tonażowych. Czasami zleceniodawcy chcą zminimalizować ryzyko uszkodzenia lub  zagubienia towaru podczas przeładunku i wtedy  transport może być wykonany jednym tylko pojazdem.

Podsumowanie

Końcowy wniosek jest jeden. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z transportem FTL lub LTL, warto wybierać takiego przewoźnika, który jest wyspecjalizowany w działaniach w określonym regionie lub na trasach, które zleceniodawcę interesują.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta