Czym są Strefy niskiej emisji spalin (LEZ) i ultra niskiej emisji spalin (ULEZ)? Dowiedz się jak uniknąć mandatu, wjeżdżając do Londynu?

LEZ, ULEZ, strefa LEZ w Londynie, strefa ULEZ w Londynie
Inelo Inelo
Blog

500, a nawet 1000 funtów, może wynieść mandat karny za wjazd bez wniesionej opłaty pojazdem niespełniającym norm emisji spalin do stref niskiej emisji spalin. Londyn idzie o krok dalej, tworząc strefę ultrawolną od spalin, gdzie wjazd będzie… ultradrogi.

Londyn w strefie niskiej emisji spalin (LEZ)

Od pierwszego marca 2021 r. na terenie centrum Londynu obowiązuje LEZ, czyli strefa Low Emission Zone, która ma pozwolić londyńczykom uwolnić centrum miasta od korków, spalin i tworzącego się smogu. Ten ostatni odpowiada za ponad 4 tys. zgonów rocznie, a burmistrz Sadiq Khan wyraźnie chce temu zapobiec. Ma w tym pomóc pójście o krok dalej w postaci działającej strefy Ultra Low Emissions Zone, co w praktyce oznacza „miękki” zakaz wjazdu.

Low Emission Zone (LEZ) –  co to jest i kogo obowiązuje?

Opłaty za wjazd do strefy niskiej emisji spalin (LEZ)  obowiązują wszystkie pojazdy z DMC (dopuszczalna masa całkowita) (linkowanie do /dopuszczalna-masa-calkowita-dmc) powyżej 3,5 tony, a przy tym nie są zgodne z Euro 6. Jeżeli nasze auto nie spełnia tej normy, każdego dnia, w którym będziemy chcieli wjechać na teren strefy, będziemy musieli wnieść opłatę. Różni się ona w zależności od tego, czy nasze auto spełnia minimum normę Euro 4 czy też nie.

W przypadku pojazdów z Euro 4 oraz Euro 5, dzienna opłata to 100 funtów. Natomiast dla aut starszych wjazd będzie kosztował aż 300 funtów dziennie. System naliczania opłat działa 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Strefa Ultra Low Emission Zone (ULEZ) w Londynie

Strefa ULEZ w Londynie, czyli ultra niskiej emisji spalin, to następca dotychczas obowiązującej strefy T-Charge. Różnica jest taka, że ULEZ obowiązuje każdy pojazd spalinowy niespełniający norm emisji za wjazd, którym musimy dopłacić dodatkowo 12,5 funta – niezależnie od godziny czy dnia tygodnia, a nie tylko za te powyżej DMC 3,5 tony.

Wyższe stawki dla pojazdów ciężarowych

Ta wydająca się i tak wysoka kwota, do której należy jeszcze doliczyć koszt samego wjazdu do stolicy Wielkiej Brytanii CCZ, jest niczym w porównaniu do tej, jaką muszą ponieść kierowcy pojazdów ciężarowych i innych powyżej 3,5 tony niespełniających normy Euro 6. Dla nich stawka za wjazd to aż 100 funtów dziennej opłaty. Jeżeli musisz wjechać na teren strefy jednego dnia i zostać w niej po północy, konieczne będzie wniesienie opłaty za dwa dni.

Jak uniknąć wysokich  opłat i mandatów za wjazd do centrum Londynu?

Problem nie dotyczy młodych flot, które – będąc zgodne z Euro 6 – za wjazd do centrum Londynu nie zapłacą nic. Wystarczy zarejestrować pojazd w systemie na stronach TFL. Jeżeli jednak nasz skład jest pojazdem starszym, zgodnym ze starszą normą Euro 5 czy co gorsza Euro 4, konieczne będzie zainstalowanie filtra redukującego emisję zanieczyszczeń. TFL akceptuje takie modyfikacje filtrów – akredytowane i dokonane na terenie Europy.

strefa niskiej emisji spalin, strefa ultra niskiej emisji spalin,

Jeżeli taka modyfikacja nie jest możliwa, konieczne będzie przeorganizowanie floty tak, aby do centrum Londynu jeździły wyłącznie te pojazdy, które są niskoemisyjne i zgodne z Euro 6. W innym wypadku konieczne będzie uiszczanie wysokiej opłaty dziennej. Co jednak, gdy już otrzymamy mandat za nieuprawniony wjazd bez wniesionej opłaty? Warto pospieszyć się z płatnością, ponieważ jeżeli nie zapłacimy w ciągu 4 dni, jego wartość zostanie podwojona – z 500 do 1000 funtów.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta