Opóźnione wdrożenie technologii OSNMA w tachografach – co to oznacza dla przewoźnika?

wpis manualny tachograf
Inelo Inelo
Aktualności

Członkowie i Obserwatorzy Grupy Ekspertów ds. Inteligentnych Tachografów przy Komisji Europejskiej zostali poinformowani o nowym terminie możliwego wdrożenia technologii OSNMA w tachografach inteligentnych. Autoryzacja tych mechanizmów po raz kolejny została przełożona i nastąpi najprawdopodobniej w czerwcu bieżącego roku. Początkowo mechanizm OSNMA miał być wdrożony w tachografach już od sierpnia 2023 roku.

Co to jest OSNMA?

OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) to mechanizm uwierzytelniania, który pozwoli odbiornikom GNSS zweryfikować, czy odbierana przez nie wiadomość nawigacyjna faktycznie pochodzi z satelit tego systemu, zapewniając tym samym użytkownikom lepszą wiarygodność wyznaczanych pozycji, co jest bardzo ważne w przypadku tachografów, gdyż z czasu pozycji GNSS może zostać przeprowadzona kalibracja czasu tachografu, a pozycje mogą być wykorzystywane m.in. przy weryfikacji potencjalnych manipulacji, czy miejsc odbierania odpoczynków.

Ile czasu mają producenci na wdrożenie tej technologii w tachografach?

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/980 przejściowe tachografy (bez OSNMA) mogą być montowane w pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy do 31 maja 2024 roku lub do 5 miesięcy po dacie złożenia deklaracji usługi OSNMA, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W tym przypadku, skoro data złożenia deklaracji OSNMA wystąpi w czerwcu, to producenci tachografów będą mieli czas do końca roku na wdrożenie tej technologii w tachografach.

Co to oznacza dla przewoźników?

Przewoźnicy nie muszą się obawiać opisywanego opóźnienia. Obecnie zgodnie z legislacją montowane w nowych pojazdach są tzw. tachografy przejściowe (G2V2). Jedyną różnicą pomiędzy nimi a tachografami docelowymi jest brak funkcji uwierzytelniania pozycji OSNMA. W przyszłości ma być możliwość dodania funkcji OSNMA do aktualnych tachografów poprzez ich aktualizacje w warsztacie. Taka aktualizacja nie będzie jednak obowiązkowa.

Ważne! Opóźnianie wdrożenia technologii OSNMA nie ma wpływu na zbliżające się graniczne daty wymiany tachografów w przewozach międzynarodowych. O wymianie tachografów przypominaliśmy w ostatniej wiadomości: https://inelo.pl/komisja-europejska-oraz-gitd-przypominaja-o-wymianie-tachografow/

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta