Nowe (przejściowe) tachografy coraz bliżej

tachograf inteligentny
Inelo Inelo
Aktualności

Jeszcze w tym roku wszystkie nowo zarejestrowane pojazdy zostaną wyposażone w tachograf inteligentny drugiej generacji drugiej wersji (G2V2). Wkrótce wymiana tachografów będzie obowiązkowa również w starszych pojazdach wykonujących transport międzynarodowy. Zanim jednak na rynku pojawią się tachografy wykorzystujące system nawigacji satelitarnej Galileo wraz z usługą uwierzytelniania  OSNMA samochody będą wyposażane w tzw. przejściowe tachografy.

Obecnie w pojazdach montowana jest pierwsza wersja tachografów inteligentnych (G2V1), a już od sierpnia tego roku będą montowane obowiązkowo tachografy inteligentne w wersji drugiej, wyróżniające się w szczególności wyposażeniem w lokalizator GNSS, automatycznym zapisem przekroczenia granic oraz w możliwość zdalnego pobierania danych przez inspekcje.Inteligentny tachograf w wersji 2. wymaga użycia usługi OSNMA, która umożliwia „uwierzytelnienie” pozycji GNSS zarejestrowanej przez tachograf. Na ten moment OSNMA nie jest jeszcze dostępny, a prace nad jego ukończeniem mają potrwać do końca tego roku. Co to oznacza dla producentów nowych aut oraz firm, które muszą wyposażyć flotę w nowe tachografy?

W pełni wiarygodne dane

Dopóki OSNMA nie jest dostępny, przejściowy inteligentny tachograf będzie działał bez uwierzytelniania. Oznacza to, że każde przekroczenie granicy zostanie oznaczone jako „pozycja uwierzytelniona”. Komisja Europejska podkreśla, że dane pochodzące z tachografów przejściowych będą w pełni wiarygodne i będą miały tę samą wartość prawną, jak wszelkie inne dane z tachografu.

Aktualizacja tachografów przejściowych

Komisja Europejska uspokaja – wszystkie tachografy zainstalowane od sierpnia 2023 roku do kwietnia 2024 roku nie będą wymagały wymiany, a jedynie aktualizacji systemu w autoryzowanym serwisie. Firma posiadająca tachografy przejściowe będzie miała na to czas do 31 marca 2026 roku. Według szacunków, koszt aktualizacji wyniesie między 150 a 300 euro. Czynność tę będzie można również wykonać przy jakiejkolwiek kalibracji urządzenia, co powinno zredukować ewentualne koszty. 

Harmonogram wymiany tachografów:

  • od 21 sierpnia 2023 roku wszystkie nowo zarejestrowane pojazdy zostaną wyposażone w tachograf inteligentny drugiej generacji drugiej wersji;
  • do 31.12.2024 roku należy obowiązkowo wymienić we własnym zakresie tachografy we wszystkich pojazdach w ruchu międzynarodowym, które były wyposażone w tachografy przed czerwcem 2019 roku – analogowe oraz cyfrowe pierwszej generacji (nie inteligentne);
  • do 19.08.2025 roku trzeba wymienić lub zaktualizować tachografy we wszystkich pojazdach od 3,5 t w ruchu międzynarodowym, które były wyposażone w tachografy inteligentne, ale pierwszej wersji;
  • do 1 lipca 2026 wszystkie pojazdy od 2,5 do 3,5t wykorzystywane w międzynarodowym, zarobkowym transporcie rzeczy będą musiały również być wyposażone w najnowsze tachografy inteligentne drugiej generacji drugiej wersji (czyli tzw. „busy”).

Przypominamy, że obowiązkowa wymiana tachografów nie dotyczy przewozów krajowych. W tzw. krajówce nadal będzie można używać nawet najstarszych tachografów analogowych.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta