Odmienne interpretacje przepisów powodem wysokich kar za nieprzestrzeganie kabotażu

corte
Inelo Inelo
Aktualności

Zakończyły się trzydniowe warsztaty szkoleniowe TRACE 2 dla służb kontrolnych realizowane pod przewodnictwem CORTE z udziałem przedstawicieli Inelo. Spotkanie było okazją do analizy dotychczasowych działań i podzielenia się spostrzeżeniami i przykładami dotyczącymi sposobów interpretacji przepisów pakietu mobilności I.

Przypominamy, projekt TRACE2 jest realizowany pod przewodnictwem CORTE – jego głównym celem jest monitorowanie zmian, wprowadzanych przez zapisy pakietu mobilności I oraz harmonijne wdrożenie przepisów poprzez opracowanie wytycznych oraz materiałów szkoleniowych w zakresie ich egzekwowania, a także prowadzenia szkoleń dla organów ścigania w całej Unii Europejskiej.

W warsztatach prowadzonych przez Rémy Russotto z CORTE uczestniczyli przedstawiciele Inelo: Małgorzata Pander, International Development Expert, Małgorzata Gandor-Trzensisko, Enforcement Authority Services Sales Manager oraz Michał Franczyk, Enforcement Authorities and Export Sales Manager. Cyklicznie organizowane spotkania, w których mamy okazję brać udział, pozwalają nam być na bieżąco z przepisami oraz informować Was o najistotniejszych zmianach, które dotyczą każdego przewoźnika.

Kluczowe tematy dla sektora TSL

Prelegenci spotkania przez trzy dni poruszyli istotne dla całej branży tematy, które pozwalają lepiej zrozumieć wytyczne dotyczące egzekwowania przepisów wśród wszystkich zainteresowanych stron. Wśród najważniejszych obszarów należy wymienić:

  • dostęp do rynku – kabotaż;
  • dostęp do zawodu;
  • czas pracy kierowcy – czasy jazdy i odpoczynku;
  • przepisy dotyczące tachografów;
  • delegowanie kierowców.

Restrykcyjne podejście do przepisów

Jak się okazuje, niektóre kraje bardzo restrykcyjnie podchodzą do egzekwowania przepisów dotyczących realizowania kabotaży. W Szwecji za nielegalny kabotaż grozi sankcja w wysokość nawet 6 tys. euro. Jednak Szwecja nie jest jedynym krajem, w którym za złamanie przepisów kabotażowych trzeba liczyć się z wysoką grzywną. W Irlandii przewoźnik został ukarany mandatem w wysokości 4 tys. euro za wykonanie zbyt wielu przewozów kabotażowych. Zasadnym więc zostaje postawienie pytania, jak inne służby kontrolne podejdą do egzekwowania przepisów w swoich krajach i czy za przykład nie zaczną stawiać Szwecji i Irlandii.

Usuwanie plomb w trakcie kontroli

Ważna zmiana szykuje się również w kontekście możliwości zrywania i zakładania plomby tachografu w trakcie kontroli prowadzonych przez inspektorów. Już wkrótce, jeżeli inspektor usunie plombę do celów kontrolnych, będzie mógł ją ponownie założyć, nadając jej znak specjalny oraz wyda kierowcy pisemne oświadczenie o przeprowadzonej czynności.

Bądź na bieżąco

Zachęcamy do regularnego śledzenia naszych stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o najważniejszych wydarzeniach.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta