Czym jest ETA Smart i jak działa?

eta smart
Inelo Inelo
Blog

ETA Smart to moduł rozbudowujący możliwości telematyki GBox o precyzyjne prognozy czasu dostawy. Żeby mechanizm mógł zadziałać, potrzebujemy informacji od spedytora z miejsca, gdzie pojazd będzie miał załadunki i rozładunki. Informacje te można uzupełnić manualnie lub za pomocą integracji z systemem TMS, gdzie wprowadzane są zlecenia od kontrahentów.

GBox po otrzymaniu informacji o miejscu i terminie dostawy rozpoczyna automatyczne przeliczanie pozostałego dystansu oraz informuje, czy dojedziemy na czas. W swoich przeliczeniach bierze pod uwagę:

 • warunki na drodze (czyli na przykład korki czy zamknięcia dróg),
 • aktualny pozostały czas pracy kierowcy z tachografu,
 • przewidywane odpoczynki, które zgodnie z przepisami będzie musiał wykonać kierowca,
 • potencjalne miejsca postojów na przykładzie podobnych tras wykonywanych przez inne pojazdy monitorowane przez  GBox.

Zalety precyzyjnych prognoz czasu dostawy

Precyzyjne prognozy czasu dostawy pozytywnie wpływają na efektywność i usprawnienie logistyki. Dzięki temu przewoźnik może optymalnie wykorzystywać pracę pojazdów i kierowców. Obecne wysokie koszty przejechania każdego kilometra wymuszają, aby tego typu planowanie było maksymalnie dokładne – gwarantuje to zachowanie rentowności danego zlecenia, a w szerszej perspektywie – miesiąca pracy.

Dodatkowo precyzyjne prognozy czasu dostawy pozwalają firmom logistycznym minimalizować opóźnienia i koszty związane z przewozami. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych przestojów, związanych na przykład z brakiem informacji o opóźnieniu, oraz skuteczniej zarządzać czasem i zasobami. Minimalizacja opóźnień i kosztów ma pozytywny wpływ na rentowność całej działalności logistycznej.

Istotne jest również to, że dokładne prognozy czasu dostawy za pomocą ETA Smart wspierają lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw. Pozwalają na skoordynowanie działań, zapewnienie ciągłości procesów i minimalizację ryzyka. Wszystkie zaangażowane strony mają wówczas dostęp do danych na temat czasu dostawy, co ułatwia koordynację i współpracę.

Wdrożenie ETA Smart w Twojej firmie transportowej

Uruchomienie usługi ETA Smart u przewoźnika jest bardzo proste. Po aktywacji uzupełniamy zlecenie w systemie TMS, lub wprowadzamy miejsce i termin dostawy bezpośrednio w panelu online telematyki GBox. Resztą zajmuje się sam mechanizm ETA Smart – wykonuje on pracę, którą na co dzień muszą manualnie wykonywać spedytorzy, samodzielnie sprawdzając pozostały dystans lub dzwoniąc do kierowcy z pytaniem, o której dojedzie do celu. W czytelny sposób za pomocą 3 kolorów (zielonego, pomarańczowego i czerwonego) identyfikujemy, czy dana dostawa jest zagrożona, dzięki czemu możemy precyzyjnie prognozować czas dostawy, a w razie ewentualnych problemów – reagować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Praktyczne zastosowania ETA Smart w logistyce

Wdrożenie ETA Smart podnosi efektywność logistyki w firmie transportowej. W jaki sposób? Oto kilka przykładowych sytuacji:

Przykład 1: podjęliśmy się przewozu napojów dla jednego z centrów dystrybucyjnych sieci handlowej. Ze względu na charakterystykę pracy odbiorcy, jest to tzw. dostawa terminowa FIX. Niestety, z powodu obfitych opadów śniegu i warunków na drodze kierowca jedzie dużo wolniej niż zazwyczaj. ETA Smart ostrzegła spedytora, że już teraz dostawa jest opóźniona. Spedytor dzięki tej informacji może skontaktować się z odbiorcą i spróbować przełożyć FIX na późniejszą godzinę, co korzystnie wpłynie na relacje z klientem i pozwoli wszystkim stronom odpowiednio zaplanować pracę.

Przykład 2: kierowca ma dzisiaj dostawę do Erfurtu w Niemczech, a spedytor, który prowadzi ten pojazd, szuka dla niego kolejnego ładunku. Nie jest jednak pewny, czy kierowca dojedzie na czas – dzięki ETA Smart nie musi jednak dzwonić, aby to zweryfikować, tylko korzysta z technologii, która w precyzyjny sposób informuje, czy aktualna dostawa nie ma opóźnień. Dzięki temu wzrastają szanse na kolejny fracht, jednocześnie minimalizując czas potrzebny na podjęcie decyzji.

Przykład 3: kierowca zgłasza problem z pojazdem – może się poruszać, jednak przed realizacją kolejnych zleceń warto sprawdzić samochód w serwisie. 30 kilometrów od dzisiejszego rozładunku znajduje się serwis, do którego chcemy umówić pojazd. ETA Smart pozwala sprawdzić, czy do dojedziemy na rozładunek na czas, co pozwoli na ominięcie zbędnych przestojów podczas umawiania terminu z serwisem.

Jak ETA Smart wpływa na zadowolenie klientów?

W związku ze specyfiką pracy w branży transportowej, nawet przy najlepszym planowaniu mogą wystąpić nieprzewidziane opóźnienia a zastosowanie ETA Smart w procesach logistycznych przynosi wiele korzyści. Precyzyjne prognozy czasu dostawy, informowanie o ewentualnych opóźnieniach, możliwość śledzenia przesyłki w czasie rzeczywistym oraz minimalizacja błędów i niespodzianek wpływają na zadowolenie klienta. Budowanie zaufania i lojalności klientów jest kluczowe dla sukcesu firmy logistycznej, dlatego warto wdrożyć narzędzia takie jak ETA Smart. Jest to niezwykle ważne w aspekcie konkurencyjności na rynku i utrzymaniu obecnych kontraktów oraz zdobywaniu kolejnych, gdzie z reguły kluczową kwestią jest terminowość dostaw i ogólna jakość usług transportowych.

  ETA Smart - Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

  Skontaktuj się z nami.

  Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

   Biuro obsługi klienta