Jakie są stawki transportowe za kilometr w 2024 roku?

stawki transportowe
Inelo Inelo
Blog

Ostatnie lata to wymagający czas dla całej branży TSL. Przewoźnicy muszą radzić sobie z nowymi przepisami pakietu mobilności oraz znacznym wzrostem ponoszonych kosztów. Chodzi oczywiście o wydatki na paliwo, jednak to nie wszystko. Wyższe są pensje kierowców, nastąpił również wzrost opłat drogowych, a także kosztów ubezpieczeń i napraw. Taka sytuacja na rynku ma bezpośredni wpływ na stawki transportowe.

Jakie są średnie stawki transportowe za kilometr w 2024 roku? Jakich cen transportu możemy spodziewać się w przyszłości? Odpowiedzi znajdziesz poniżej – zapraszamy!

Jak wyznaczyć stawkę za kilometr w krajowym transporcie drogowym?

Ustalenie stawki za usługi transportowe to dość trudne zadanie, zwłaszcza w okresie tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej – nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Jak wyznaczyć stawki transportowe za km w 2024 roku?

Przede wszystkim musisz dokładnie przeanalizować koszty, które ponosisz podczas realizacji zleceń. Chodzi między innymi o wspomniane wcześniej paliwo – należy przeliczyć cenę za litr w stosunku do średniego spalania. Przed wahaniami cen w czasie wykonywania usługi transportowej możesz zabezpieczyć się poprzez korektę paliwową – informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pozostałe czynniki, które powinieneś uwzględnić, ustalając stawki transportowe w 2024 roku to przede wszystkim koszty ubezpieczeń (OC, AC, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika) w przeliczeniu na każdy pojazd, roczne koszty utrzymania i serwisu floty, w tym między innymi przeglądy, naprawy, zużycie materiałów i koszty części zamiennych. Należy doliczyć także podatki, koszty opłat drogowych i parkingów oraz wydatki związane z obsługą księgową i prawną przedsiębiorstwa.

Wiele zależy od łącznych kosztów pracy, które ponosi Twoja firma. Wydatki te przelicz w odniesieniu do liczby kilometrów, które rocznie przejeżdżają Twoi kierowcy, wykonując usługi transportowe. Stawki muszą uwzględniać jeszcze jeden oczywisty i niezbędny czynnik – zysk, czyli Twoją marżę. Zbyt niska stawka znacząco zmniejszy rentowność zleceń i generowane dochody, zbyt wygórowana – ograniczy konkurencyjność firmy.

Dodatkowe czynniki wpływające na stawki transportowe

Warto przyjrzeć się często stosowanym klauzulom, które również mają wpływ na to, jak ostatecznie kształtuje się cena za transport. Korekty te mają na celu dostosowanie wysokości stawek transportowych do niestabilnych i trudnych do przewidzenia czynników.

BAF (Bunker Adjustment Factor)

BAF, czyli wspomniana wcześniej korekta paliwowa pozwala automatycznie modyfikować stawki transportowe – wskaźnik wzrasta bądź obniża się w zależności od aktualnych cen paliw.

Korekta obliczana jest na podstawie bieżących raportów PKN Orlen na temat cen oleju napędowego (średnia cena za metr sześcienny przy sprzedaży hurtowej w poprzednim miesiącu). Przedsiębiorstwa zwykle aktualizują dane w cyklach miesięcznych lub tygodniowych. Nie ma wytycznych, które odgórnie regulują metodologię prowadzonych wyliczeń, dlatego firmy mają prawo do wprowadzania zmian w sposobie korygowania stawek transportowych.

CAF (Currency Adjustment Factor)

Nie tylko koszty benzyny podlegają gwałtownym wahaniom – podobnie dzieje się na rynku walut, o czym mogliśmy się dobitnie przekonać w kilku ostatnich latach. CAF to korekta walutowa regulująca stawki za usługi transportowe, którą wylicza się najczęściej raz w miesiącu, według procedur indywidualnych dla poszczególnych firm. Zmienny dodatek walutowy jest wprowadzany, aby równoważyć i korygować różnice w kursach walut oraz ograniczać ryzyko strat związanych z ich wahaniami.

Aby wyliczyć wskaźnik CAF, należy wybrać odpowiedni punkt odniesienia – na przykład średni roczny lub miesięczny kurs sprzedaży danej waluty według danych NBP, a następnie zestawić go z aktualnie obowiązującym kursem. W ten sposób możemy korygować stawki transportowe w danym okresie.

Dopłata drogowa

Standardem jest także uwzględnianie wysokości opłat drogowych w stawkach za usługi transportowe. Opłaty obowiązują na poszczególnych odcinkach autostrad oraz dróg krajowych i ekspresowych i dotyczą pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Od 2021 r. obowiązującym w Polsce systemem poboru opłat jest e-TOLL, a płatnych dróg regularnie przybywa, co również przekłada się na wzrost stawek transportowych.

Cena transportu a rodzaj trasy

Opłaty drogowe nie są jedynym czynnikiem bezpośrednio związanym z trasą, który ma zauważalny wpływ na to, jakie stawki transportowe przewoźnik powinien zaproponować swoim klientom. Istotny jest sam rodzaj trasy, po której będą poruszać się kierowcy, realizując      zlecone przewozy. Różnice w tej kwestii najlepiej odzwierciedla średnie spalanie paliwa w danym regionie – przejazd po terenach nizinnych będzie znacznie tańszy, niż taki sam dystans pokonany na drogach górskich.

Jak uchronić się przed wzrostem cen transportowych?

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich kilku latach nastąpił znaczący wzrost stawek transportowych, wymuszony czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pandemia Covid-19, wojna w Ukrainie i wzrost inflacji. Pomimo tego typu okoliczności, przewoźnicy mają do dyspozycji sposoby, które pomagają ograniczać podnoszenie cen, jednocześnie utrzymując zyski na oczekiwanym poziomie.

Dobrą strategią jest poszerzanie bazy klientów, czyli przewóz ładunków pochodzących od różnych zleceniodawców, co pozwala zmniejszyć liczbę pustych przebiegów oraz minimalizować ryzyko związane z utratą jednego dużego zleceniodawcy. Warto stawiać na nawiązywanie trwałych relacji biznesowych i posiadać stałych, zaufanych klientów.

Planowanie transportu, realizacja zleceń czy zarządzanie flotą pojazdów to dziedziny, w których realne wsparcie dają systemy TMS i telematyka. Narzędzia te przyczyniają się do podnoszenia efektywności operacyjnej, pozwalają na redukcję zużycia paliwa i optymalizację przebiegu tras. Ich dużą zaletą jest również przyspieszenie komunikacji oraz przepływu danych w firmie – w tym informacji niezbędnych do prawidłowego rozliczania krajowych i zagranicznych płac kierowców.

Jakie są stawki transportowe za km do 3,5 tony?

Przeciętne stawki transportowe dla pojazdów do 3,5 tony zależą od wielu różnych czynników, takich jak termin realizacji zlecenia, masa i typ ładunku oraz rodzaj trasy. Wyższe koszty może generować przewóz towarów wymagających specjalnych warunków (np. materiały ADR).

Standardowo w przypadku busów stawki transportowe za km w 2024 roku mieszczą się w przedziale od 0,45 do 0,60 euro za kilometr, jednak w zależności od specyfiki danego transportu, możliwe są odstępstwa od tych średnich wartości.

Jakie są stawki transportowe za km za 24 tony?

Oto główne czynniki, które determinują wysokość stawek transportowych:

  • trasa – długość i popularność kierunku, obowiązujące opłaty drogowe;
  • typ pojazdu;
  • typ ładunku – towary wymagające zastosowania specjalnych warunków (np. chłodzenie, dodatkowe zabezpieczenia) mogą podnosić wysokość stawek transportowych;
  • ilość towaru – stawki są zróżnicowane w zależności od rodzaju transportu (TFL/LTL);
  • sytuacja rynkowa – czyli popyt i podaż, a także sezonowość (np. święta, wakacje);
  • aktualne ceny paliwa.

Obecnie przeciętne stawki transportowe dla samochodów z naczepami typu plandeka w transporcie międzynarodowym wynoszą od około 1,10 do 1,50 euro za kilometr. Wskazane powyżej czynniki mogą powodować wzrost lub spadek cen transportu.

Jak obliczyć koszt transportu?

Aby obliczyć koszt transportu, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii:

  • odległość: całkowita liczba kilometrów do przejechania.
  • stawka transportowa za kilometr: ustalona stawka za kilometr dla danego transportu.
  • koszty dodatkowe: na przykład opłaty drogowe, koszty załadunku i rozładunku;

Jak obliczyć stawkę za kilometr?

Stawka transportowa za km powinna zapewniać firmie odpowiednią rentowność. Można podzielić ją na koszty stałe oraz zmienne:

  • koszty stałe to leasing, ubezpieczenia i podatek od środków transportu;
  • koszty zmienne obejmują wynagrodzenie kierowcy, zużycie paliwa, opłaty drogowe, eksploatację pojazdu, koszty biura i inne wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Najprostszą metodą wyliczenia stawki gwarantującej rentowność jest zsumowanie miesięcznych kosztów i podzielenie ich przez przeciętny miesięczny przebieg pojazdu. W ten sposób uzyskujemy minimalną stawkę, która pokrywa ponoszone koszty. Następnie należy dodać planowany zysk dla danego pojazdu. Spedytorzy mogą korzystać z systemów TMS, które pomagają w prowadzeniu kalkulacji.

H2: Jaki VAT naliczać dla usługi transportowej?

Podatek VAT na transport jest naliczany w zależności od miejsca wykonywania usługi. Dla zleceń transportowych świadczonych na terenie Polski obowiązuje 23-procentowy podatek VAT.

W kontekście transportu międzynarodowego należy rozróżnić, czy usługa dotyczy państw członkowskich Unii Europejskiej, czy krajów spoza UE:

  • transport towarów pomiędzy państwami Unii Europejskiej: w przypadku usług transportowych pomiędzy firmami będącymi podatnikami VAT w krajach UE, stawka VAT na transport wynosi 0%. Aby skorzystać z tej preferencyjnej stawki, przewoźnik musi posiadać numer VAT-UE oraz numer VAT-UE nabywcy towarów. Nieco inną sytuacją jest transport na zlecenie osoby fizycznej (B2C) – wówczas obowiązuje VAT kraju, w którym rozpoczyna się transport;
  • transport do krajów spoza UE: w przypadku usługi transportowej dla kontrahenta spoza Unii, czyli ramach eksportu towarów poza granice UE, VAT na transport również wynosi 0%;
  • transport pomiędzy krajami spoza UE: obowiązują wewnętrzne przepisy państw, których dotyczy zlecenie.

Ile wynosi podatek od środków transportowych?

Wysokość podatku od środków transportu ustalana jest indywidualnie przez władze lokalne, jednak nie może przekroczyć wartości określonej w obwieszczeniu Ministra Finansów. Wiele gmin stara się stosować konkurencyjne stawki, tak aby przyciągnąć przedsiębiorców do inwestowania na ich terenie.

W 2024 roku podatek od środków transportu nie może być:

Jaka jest podstawa ZUS kierowcy w transporcie międzynarodowym?

Składki ZUS kierowców zawodowych w transporcie międzynarodowym zazwyczaj ustalane są na podstawie przewidywanego średniego wynagrodzenia na dany rok. W 2024 roku wynosi ono 7824 zł brutto.

Jaka jest minimalna stawka godzinowa na umowie zleceniu?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami stosunkowo szybkiego wzrostu minimalnych stawek wynagrodzenia w Polsce.

W pierwszej połowie 2024 roku minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia wynosiła 27,70 PLN brutto. Kolejna podwyżka miała miejsce 1 lipca – stawka wzrosła wówczas do poziomu 28,10 PLN brutto.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta