Pierwsze spotkanie Corte w 2023 roku – nowe karty do smart tacho

spotkanie corte
Inelo Inelo
Aktualności

Styczniowe spotkanie organizacji Corte poświęcone nowym kartom do tachografów drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) jest już za nami. W wydarzeniu wzięli udział członkowie „Card Working Group” –  przede wszystkim instytucje wydające karty, w tym przedstawiciele polskiego PWPW. Wśród uczestników nie zabrakło również szerokiej delegacji Inelo.

Grupę Inelo reprezentowali: Piotr Żółty, International Business Development Director, Małgorzata Pander, International Development Expert, Mateusz Włoch, Ekspert ds. rozwoju i szkoleń oraz Małgorzata Gandor-Trzensisko, Enforcement Authority Services Sales Manager. To dzięki aktywnemu udziałowi naszych ekspertów w spotkaniach CORTE, informujemy Was o najważniejszych zmianach, które dotyczą każdego przewoźnika. 

Podsumowanie spotkania

Rewolucyjne zmiany w nowych kartach do smart tacho – tak można w wielkim skrócie podsumować to, o czym dyskutowali uczestnicy wydarzenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ustalenia z ostatniego spotkania:

 • Nowe karty do smart tachografów drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) – dotyczy to zarówno kart kierowców, inspekcyjnych, warsztatowych oraz przedsiębiorstwa. Na kartach kierowców będzie zapisywanych więcej danych, na co pozwoli nowa struktura plików, np.: automatyczne przekraczania granic, pozycja samochodu przy załadunku/rozładunku, typ załadunku (przewóz osób, rzeczy), autoryzacja GNSS, dodatkowe dane kalibracji: kraj i czas oraz konfiguracja tachografu.
 • Kontrola na drodze z ostatnich 56 dni  – inspektorzy od 31.12.2024 r. będą sprawdzać 56 dni (teraz kontrolują 28 dni). W tym celu zwiększona zostanie pamięć kart o 85%. Ważną informacją jest, że będą one kompatybilne z tachografami pierwszej generacji (G1) oraz pierwszymi smart tachografami (G2V1).
 • Wszyscy wydawcy kart są gotowi do wydawania nowych kart, czekają jednak na nowe tachografy, by przeprowadzić ostateczne testy w celu uzyskania końcowego certyfikatu. Niestety na chwilę obecną nowe tachografy G2V2 nie są jeszcze dostępne do testów, dlatego pod znakiem zapytania stoi termin, kiedy mają być wydawane nowe karty – 21.06.2023 r.
 • Retrofit – od 21.08.2023 r. w nowych ciężarówkach będą montowane już tylko tachografy drugiej generacji drugiej wersji (G2V2).  Jednakże przewidywana jest potrzeba aktualizacji ich oprogramowania najprawdopodobniej od 01.01.2024 r., kiedy system uwierzytelniania OSNMA ma być już dostępny. Komisja Europejska przygotowała propozycję, która ma zostać w najbliższych tygodniach zatwierdzona i podana do publicznej opinii.
 • Nowe naruszenia z DSRC – do tej pory nowe smart tachografy (G2V1) pokazywały 19 parametrów RTM za pomocą systemu DSRC, teraz dojdzie 6 nowych:
 • czas, kiedy była dostępna ostatnia uwierzytelniona pozycja pojazdu;
 • nieprzerwany czas prowadzenia pojazdu;
 • najdłuższy dzienny czas prowadzenia pojazdu dla trwającej i poprzedniej zmiany RTM;
 • najdłuższy dzienny czas prowadzenia pojazdu w trwającym tygodniu;
 • tygodniowy czas prowadzenia pojazdu;
 • dwutygodniowy czas prowadzenia pojazdu.

Inelo wśród  dostawców urządzeń do odczytu danych DSRC

Szykowane zmiany pozwolą w przyszłości inspektorom na bardziej wnikliwą preselekcję ciężarówek, które powinny być zatrzymane w celu dokładniejszej kontroli. Wszystkie służby kontrolne muszą zostać obowiązkowo wyposażone w urządzenia do odczytu danych przez DSRC do sierpnia 2024 r. Jednym z takich dostawców jest również INELO, które oferuje kolejny moduł oprogramowania TachoScan Control wraz z anteną DSRC, który pozwala na pobieranie i dekodowanie danych z DSRC oraz przedstawianie ich w przejrzystej wersji w tabeli bezpośrednio w programie.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

  Biuro obsługi klienta