System GBox będzie zintegrowany z systemem e-TOLL

Inelo Inelo
Aktualności

system poboru opłat e-TOLL

W czerwcu 2021 r. na 280 km państwowych dróg płatnych zostanie uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL, oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego, który zastąpi dotychczasowy system viaTOLL. Administratorem systemu danych jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Do korzystania z niego zobowiązany będzie każdy użytkownik pojazdu samochodowego, a także zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz użytkownik autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.

Przekazywanie danych do systemu

Aby umożliwić naliczenie opłaty elektronicznej za przejazd, będzie można skorzystać z kilku sposobów:

  • Aplikacji e-TOLL PL
  • Urządzenia pokładowego OBU
  • Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego (ZSL)

Już od połowy maja rozpocznie się rejestracja w systemie e-TOLL, aby od czerwca pobierać opłaty w ramach nowego systemu. Okres przejściowy, podczas którego będą działały oba systemy (e-TOLL i viaTOLL) będzie trwał do 30.09.2021r. Po tym okresie opłaty będą pobierane jedynie poprzez e-TOLL.

e-TOLL a GBox

Jako grupa Inelo podjęliśmy szereg działań, aby zapewnić rozwiązania dla nowego systemu poboru opłat.  Zgodnie z zapowiedziami możemy zagwarantować, że system GBox będzie zintegrowany z e-Toll na terenie Polski.  Ze względu na wytyczne Krajowej Administracji Skarbowej, która narzuciła dodatkowe rozwiązania technologiczne niezbędne do integracji z system e-TOLL , konieczna będzie wymiana lub modernizacja urządzeń. Nie dotyczy to urządzeń montowanych przez nas od 1 kwietnia br. zgodne z wymaganiami KAS. Aktualnie rozpoczęliśmy proces integracji, który zakończy się dopuszczeniem systemu GBox do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Ponadto, aby umożliwić płynną zmianę na nowy system, w naszych urządzeniach GBox-X  dodaliśmy obsługę sieci Galileo i  GLONAS, wspomaganie działania lokalizacji w ramach europejskiego systemu pozycjonowania za pomocą systemu EGNOS oraz obsługę A-GPS, w celu przyspieszenia ustalenia pozycji.

Zależy nam na tym, aby zapewnić Państwu kompleksowe rozwiązania, odpowiadające aktualnemu zapotrzebowaniu rynku. Już wkrótce przedstawimy Państwu szczegóły oferty, która pozwoli na integrację systemów GBox i e-TOLL.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta