Komisja Europejska wycofuje się z obowiązkowego powrotu naczep co 8 tygodni

kabotaż, komisja europejska
Inelo Inelo
Aktualności

Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne wycofując się z obowiązku powrotu naczep do bazy co 8 tygodni. Jest to pokłosie sprzeciwu wobec wcześniejszych interpretacji KE, które zbytnio rozszerzyły zakres pojazdów podlegających obowiązkowi powrotu do bazy.

Do tej pory pakiet mobilności wprowadzał konieczność powrotów co 8 tygodni nie tylko pojazdów, ale również autobusów oraz naczep będących do dyspozycji przewoźników.

Sprzeciw dla rozszerzenia interpretacji tego przepisu o naczepy zgłosiło wiele krajów (np. Holandia, czy Dania), jak również związek pracodawców TLP, którego Inelo jest członkiem. Głosy niezadowolenia okazały się na tyle mocne, iż w zeszłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała zmienione wytyczne, w których wycofano się z obowiązku powrotu naczep.

W chwili obecnej przepis pakietu mobilności obejmuje pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów używane do międzynarodowego zarobkowego przewozu rzeczy, które opuszczają państwo członkowskie prowadzenia działalności i są do dyspozycji przewoźników drogowych rzeczy w rozumieniu art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1071/ 2009.

Wytyczne dostępne są na stronie: https://transport.ec.europa.eu/transport-modes/road/mobility-package-i/market-rules/rule-return-vehicle-applicable-21-february-2022_pl

Warto zaznaczyć, że TLP apeluje o całkowite zawieszenie obowiązku powrotów pojazdów i 4-dniowego okresu cooling off w przypadku kabotażu ze względu na konieczność oszczędzania energii. Więcej o tym przeczytacie w artykule: https://tlp.org.pl/europa-oszczedza-energie-a-co-z-jej-marnotrawstwem-wynikajacym-z-pakietu-mobilnosci/

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta