Aktualne zakazy jazdy ciężarówek w Polsce: przewodnik 2024

zakaz jazdy ciężarówek polska
Inelo Inelo
Blog

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak wyglądają zakazy jazdy ciężarówek w Polsce na rok 2024. To istotny temat dla wszystkich osób związanych z branżą TSL, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wakacji, kiedy to występują dodatkowe ograniczenia w ruchu, które mogą wpłynąć na organizację transportu.

W naszych poprzednich wpisach regularnie poruszaliśmy kwestie sezonowych zakazów jazdy w kluczowych dla branży TSL europejskich państwach, takich jak między innymi NiemcyAustria czy Francja. Dziś jednak skupimy się wyłącznie na naszym kraju – omówimy, jakie samochody objęte są zakazami jazdy w Polsce oraz jakie są konkretne terminy i wyjątki od tych ograniczeń.

Wprowadzenie do zakazów jazdy ciężarówek w Polsce

Warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami, tak aby odpowiednio planować swoje przewozy oraz być przygotowanym na nadchodzące wyzwania związane z ograniczeniami w ruchu.


W Polsce przepisy regulujące zakazy jazdy ciężarówek wyglądają podobnie jak w innych, wspomnianych wcześniej krajach UE. W określonych sytuacjach występują ograniczenia w ruchu związane ze świętami, a także zakaz jazdy nocą oraz wakacyjny zakaz jazdy.

Przegląd prawa drogowego dotyczącego zakazów jazdy dla ciężarówek w Polsce

Głównym aktem prawnym dotyczącym zakazów jazdy samochodów ciężarowych w Polsce jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.

W rozporządzeniu wymienione są konkretne dni i godziny, kiedy obowiązują ograniczenia, wskazano również pojazdy, dla których przepisy te nie mają zastosowania i które mogą poruszać się po polskich drogach pomimo zakazu.

Harmonogram zakazów jazdy w 2024 roku w Polsce

Zgodnie z rozporządzeniem,      zakaz jazdy ciężarówek w Polsce obowiązuje na drogach publicznych od godziny 08:00 do 22:00 w dni ustawowo wolne od pracy:

 • 1 stycznia – Nowy Rok;
 • 31 marca oraz 1 kwietnia – pierwszy i drugi dzień Wielkanocy;
 • 1 maja – Święto Pracy;
 • 3 maja – Święto Konstytucji
 • 19 maja – Zielone Świątki;
 • 30 maja – Boże Ciało;
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych;
 • 11 listopada – Święto Niepodległości;
 • 25 grudnia i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Należy również pamiętać, że zakaz jazdy obowiązuje w dni poprzedzające wymienione święta państwowe – w godzinach od 18:00 do 22:00 (oprócz dni przed Nowym Rokiem oraz Bożym Narodzeniem).

Wakacyjne i sezonowe ograniczenia w ruchu ciężarowym

Oprócz powyższych ograniczeń podobnie jak w innych krajach, także w Polsce obowiązują ograniczenia sezonowe – chodzi o wakacyjny zakaz jazdy. Przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz redukcję natężenia ruchu w okresach, które charakteryzują się zwiększoną liczbą pojazdów na drogach.

Ograniczenia te ponownie wejdą w życie już niebawem – pod koniec czerwca. Od tego momentu, aż do końca sierpnia, w Polsce będzie obowiązywał zakaz jazdy tirów w godzinach od 18:00 do 22:00 w piątki, od 08:00 do 14:00 w soboty oraz od 08:00 do 22:00 w niedziele.

Oto weekendy, podczas których obowiązuje wakacyjny zakaz jazdy:

 • 21-23 czerwca;
 • 28-30 czerwca;
 • 5-7 lipca;
 • 12-14 lipca;
 • 19-21 lipca;
 • 26-28 lipca;
 • 2-4 sierpnia;
 • 9-11 sierpnia;
 • 16-18 sierpnia;
 • 23-25 sierpnia;
 • 30-31 sierpnia.

Zakaz jazdy ciężarówek w dni świąteczne i weekendy

Ograniczenia dotyczące ruchu ciężarówek obowiązują na terenie całej Polski w godzinach od 8:00 do 22:00 w dniach ustawowo wolnych od pracy. Zakaz jazdy w weekendy funkcjonuje z kolei w sezonie letnim, od końca czerwca, do końca sierpnia.

Warto zauważyć, że ograniczenia przypadające na ostatni weekend sierpnia dotyczą wyłącznie piątku i soboty – niedziela przypadająca na 1 września nie będzie objęta weekendowymi ograniczeniami ruchu.

Kiedy i dla jakich pojazdów obowiązują zakazy jazdy?

W Polsce zakaz jazdy ciężarówek obowiązuje w wyżej opisanych sytuacjach, czyli w wyznaczonych godzinach w czasie świąt, w dniach poprzedzających święta, a także podczas weekendów w okresie wakacyjnym. Pamiętajmy jednak, że zakaz jazdy nie dotyczy wszystkich samochodów ciężarowych.

Ograniczeniami objęte są pojazdy lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Sezonowe zakazy ruchu nie dotyczą zatem między innymi popularnych busów, czyli pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony. Ponadto ustawodawca uwzględnił przewozy i okoliczności, w których przepisy nie mają zastosowania również wobec samochodów o DMC powyżej 12 ton.

Jakie są wyjątki od zakazu jazdy dla ciężarówek w Polsce?

Pewne rodzaje transportu są kluczowe dla bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania kraju, a niektóre towary wymagają szczególnych warunków przewozu. Dlatego też istnieje konieczność stosowania wyłączeń od zakazów jazdy ciężarówek.

Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach, ograniczenia nie dotyczą samochodów wykorzystywanych między innymi przez Policję, Siły Zbrojne, Straż Pożarną, pogotowie techniczne czy Służbę Celną. Zakaz ruchu nie dotyczy też pojazdów uczestniczących w akcjach ratunkowych i humanitarnych, wykorzystywanych w celu usuwania skutków klęsk żywiołowych i awarii oraz używanych podczas budowy dróg i mostów.

Świąteczny lub wakacyjny zakaz jazdy ciężarówek w Polsce nie dotyczy także transportu szybko psujących się towarów (np. mięso, produkty mleczarskie, warzywa), artykułów medycznych, pojazdów używanych do przewozu zwierząt, sprzętu transmisyjnego, a w określonych sytuacjach również surowców, takich jak paliwo, towary niebezpieczne i materiały niezbędne dla przedsiębiorstw produkcyjnych działających w ruchu ciągłym.

Pełną listę wyjątków od zakazu jazdy znaleźć można w wyżej przywołanym rozporządzeniu Ministra Transportu.

Jak planować trasy w obliczu zakazów jazdy w Polsce?

Regularnie sprawdzaj obowiązujące przepisy dotyczące zakazów jazdy ciężarówek w Polsce. Rozporządzenia mogą ulegać zmianom, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco. Warto zwracać uwagę nie tylko na ogólnokrajowe, ale także na lokalne przepisy – władze miast mają prawo do wprowadzania własnych, dodatkowych ograniczeń.

Dużym wsparciem są nowoczesne urządzenia i aplikacje, które pomagają skutecznie optymalizować i planować trasy, uwzględniając zakazy jazdy w Polsce oraz w innych krajach.

Narzędzia i aplikacje pomocne w planowaniu tras

Przykładem rozwiązań, które usprawniają planowanie tras, są funkcje map Here w fireTMS. Narzędzie precyzyjnie oblicza długość wskazanej trasy, szacuje czas dojazdu do celu, a także kalkuluje łączny koszt, uwzględniając między innymi takie czynniki, jak opłaty drogowe czy zużycie paliwa.

Oprócz powyższych funkcji, mapy Here w fireTMS dają możliwość uwzględniania zakazów jazdy dla ciężarówek w Polsce i Europie. Ponieważ przepisy funkcjonujące w poszczególnych krajach różnią się między sobą, automatyzacja tego procesu pozwala przyspieszyć pracę i ograniczyć ryzyko błędów ludzkich podczas planowania trasy.

Procedury w razie naruszenia zakazów jazdy w Polsce

W razie naruszenia      zakazów jazdy dla ciężarówek w Polsce pojazd może zostać zatrzymany do kontroli przez uprawnione inspekcje. Funkcjonariusze mogą sprawdzić dokumentację      kierowcy i samochodu.

Naruszenie zakazu ruchu skutkuje nałożeniem mandatu zarówno na kierowcę, jak i na przewoźnika oraz osobę zarządzającą transportem. Dodatkowo pojazd może zostać zatrzymany na czas trwania zakazu.

Jakie kary grożą za jazdę w godzinach zakazu?

Złamanie przepisów grozi karami w wysokości:

 • Od 200 do 500 złotych – dla kierowcy;
 • 1000 złotych – dla osoby zarządzającej transportem;
 • 2000 złotych – dla przewoźnika.

Warto podkreślić, że oprócz konsekwencji finansowych związanych z nałożeniem mandatu, złamanie zakazu jazdy dla tirów może skutkować opóźnieniami w realizacji zlecenia, co z kolei może negatywnie wpłynąć na umówiony z klientem harmonogram dostaw.

Przyszłość i proponowane zmiany w zakazach jazdy

Obecnie brak informacji na temat planowanych zmian. W przyszłości zakaz jazdy dla ciężarówek zarówno w Polsce, jak i w całej UE może być kształtowany przez szereg czynników, takich jak zmieniające się potrzeby transportowe, rozwój infrastruktury oraz działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego. Istotną kwestią w tym kontekście może być zwłaszcza ochrona środowiska – wprowadzenie restrykcji dotyczących emisji spalin może prowadzić do zmian w zakazach, tak aby promować bardziej ekologiczne pojazdy.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

  Biuro obsługi klienta