Tachograph Forum – jak uniknąć powtórnych błędów?

tachograf forum
Inelo Inelo
Aktualności

Przedłużające się prace nad technologią uwierzytelnienia sygnału lokalizacji – OSNMA, projekt TRACE 2, który szeroko omawia i interpretuje najnowsze przepisy oraz dyskusja i zbieranie informacji zwrotnych na temat wprowadzenia nowych tachografów G2V2. To efekt pierwszego w tym roku spotkania Tachograph Forum zorganizowanego przez Komisię Europejską, w którym mieli okazję wziąć udział przedstawiciele Inelo.

Aby nie popełnić błędu

Wydarzenie rozpoczęło się od prośby przedstawicieli Komicji Europejskiej o podzielenie się przez uczestników doświadczeniami z wprowadzenia nowych tachografów G2V2. To bardzo ciekawe i konstruktywne podejście, które w przyszłości pozwoli Komisji Europejskiej ustrzec się od ewentualnych ponownych błędów. Sama dyskusja pozwoliła szybko wskazać aktualne problemy, z którymi musi mierzyć się branża transportowa. Zgłoszono potrzebę stworzenia listy błędów w tachografach tak, aby inspektorzy na drodze mieli pewność, czy mają do czynienia jedynie z błędem tachografu, czy może informacją o potencjalnej manipulacji i są zmuszeni skierować taką ciężarówkę do warsztatu. Również obecni po naszej stronie przedstawiciele, Piotr Żółty oraz Małgorzata Pander, zwrócili uwagę, że Inelo jako producent oprogramowania potrzebuje odpowiedniej ilości czasu od momentu pojawienia się nowych tachografów na rynku, tak żeby opracować konieczne funkcjonalności w nowej wersji TachoScan. W podobnej sytuacji są również większe inspekcje, które potrzebują nawet kilku miesięcy (do pół roku), żeby na wszystkich komputerach zainstalować zaktualizowaną wersję oprogramowania od Inelo.

Funkcja OSNMA z opóźnieniem

Co dalej z funkcją OSNMA, która miała się ukazać do końca 2023 r.? Według zapewnień w marcu powinna być opublikowana dokumentacja zgłoszenia serwisowego oraz techniczna i od tej daty producenci tachografów będą mieli 5 miesięcy (do końca sierpnia 2024 r.) na przygotowanie tachografów do sprzedaży. Tu jednak pojawiły się głosy producentów tachografów, którzy zgłosili, że 5 miesięcy to za mało, aby mogli otrzymać pełną certyfikację z JRC na nowe tachografy z OSNMA. Swoje obawy zgłosiła też ACEA, organizacja zrzeszająca producentów ciężarówek, że nie będą oni w stanie tak szybko zainstalować nowych tachografów w nowych ciężarówkach, dlatego potrzebują odpowiedniego czasu na montaż, zanim zaczną wypuszczać samochody z nowymi tachografami.

Koszty po stronie przewoźników  

Retrofitting wywołał też dyskusję dotyczącą samych warsztatów, gdzie zwykła kalibracja trwa ok 2-3h, natomiast retrofit, czyli wymiana całego tachografu, zajmie cały dzień, a należy również pamiętać, że nie do wszystkich samochodów da się zamontować najnowsze urządzenie. Swoje obiekcje zgłosiły również firmy transportowe, po których stronie leży koszt ich wymiany. Na chwilę obecną jedynym krajem, który zaczął wspierać swoje firmy transportowe i partycypuje w kosztach wymiany tachografu, jest Hiszpania.

Zakończony projekt TRACE 2 oraz blokada aktualizacji umowy AETR, który czeka na rozwiązanie

W trakcie spotkania przypomniano również o najnowszym zakończonym już projekcie TRACE 2, który szeroko omawia i interpretuje najnowsze przepisy. Na podstawie TRACE 2 mają być tworzone szkolenia dla inspektorów. Najbliższe szkolenie zostanie zorganizowane już niedługo przez ELA (European Labour Authority) w dniach 7-8.02.2024 r. w Warszawie dla instytucji kontrolnych oraz online (8.02.2024 r.) dla przewoźników i partnerów społecznych. Niestety, nadal nierozwiązaną kwestią pozostaje aktualizacja umowy AETR, która docelowo ma pokrywać się z rozporządzeniem 561/2006. Na tym etapie Rosja i Białoruś blokują wszelkie działania i niestety państwa poza UE mają obecnie związane ręce.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta