Tachografy G2v2 w nowych pojazdach – co z kartami kierowcy?

tachograf inteligentny
Inelo Inelo
Aktualności

Szybkimi krokami zbliża się termin obowiązkowego montażu nowych tachografów inteligentnych w drugiej wersji (G2V2) w nowych pojazdach. Wszystkie pojazdy, które muszą mieć zainstalowane takie urządzenie i będą po raz pierwszy zarejestrowane od dnia 21.08.2023, muszą być już wyposażone w urządzenie rejestrujące czas pracy kierowcy w nowej wersji. W kolejnych latach nastąpi także obowiązkowa wymiana tachografów w starszych pojazdach wykonujących transport międzynarodowy. Odbędzie się to na w dwóch turach – pierwsza do końca przyszłego roku, kolejna do sierpnia 2025 roku.

Wraz z nowymi tachografami dla kierowców będą wydawane nowe karty. Jednak spokojnie – wszystkie stare karty kierowców będą działać z nowymi tachografami i odwrotnie – wszystkie nowe karty będą działać z poprzednimi wersjami i generacjami tachografów. Z tego powodu nie będzie obowiązku wymiany obecnych kart kierowców. Dla przypomnienia – są one wydawane standardowo na 5 lat. Nie będzie także konieczności wymiany czy aktualizacji urządzeń – dotychczasowe urządzenia odczytają nowe karty do tachografów, choć jeśli będziemy chcieli mieć dostęp do wszystkich zapisanych danych, szczególnie tych o załadunkach i rozładunkach, to w większości przypadków aktualizacja urządzeń będzie przydatna. Brak konieczności aktualizacji czy wymiany urządzeń dotyczy odczytywania nowych kart, jednak będzie to niezbędne, żeby móc odczytać tachografy.

Obecnie w obiegu są już dwie generacje kart:

G1, wydawane przed czerwcem 2019 roku (bez miejsca/pamięci na zapis lokalizacji)

G2, wydawane od czerwca 2019 roku (z miejscem na zapis lokalizacji, ale bez miejsca na zapis załadunków/rozładunków).

Do powyższej listy w najbliższym czasie dojdą karty G2v2, które będą miały m.in. rozszerzoną pamięć na dane oraz dodatkowe sekcje na zapis załadunków i rozładunków, czy automatycznych przekroczeń granic. Rozszerzenie pamięci kart wynika przede wszystkim ze zwiększenia liczby dni kontrolowanych na drodze – od końca 2024 roku będzie zwiększona dwukrotnie – do 56 dni. Wizualnie karty się nie zmienią, będą wyglądać tak samo jak obecne karty G2.  

W naszej firmie trwają już prace z użyciem pierwszych homologowanych tachografów oraz nowych kart kierowców – przygotowujemy nowe funkcje w oprogramowaniu oraz aktualizacje do urządzeń do pobierania danych.

Co ciekawe Polska jest pierwszym krajem w Europie, który ogłosił gotowość do wydawania nowych kart G2v2. O gotowości do rozpoczęcia personalizacji i wydawania kart do tachografów cyfrowych drugiej generacji informują eksperci PWPW. Od dnia 21 sierpnia 2023 r. PWPW będzie wydawała wyłącznie nowe karty do tachografów (G2v2).

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta