Opłaty drogowe w Austrii 2024: co warto wiedzieć?

opłaty drogowe austraia
Inelo Inelo
Blog

Rok 2024 przynosi ze sobą kolejne zmiany i wyzwania dla transportu. Popularnym w branży tematem są ostatnio nowe opłaty drogowe (na przykład w Czechach), o których na bieżąco informujemy na naszym blogu. Dziś z kolei przyjrzymy się, jakie przepisy w tym zakresie wprowadziła Austria. Opłaty drogowe dla ciężarówek w 2024 roku są wynikiem wdrażania nowych unijnych przepisów, które odnoszą się między innymi do klasy emisji CO₂ pojazdów. Niewątpliwie nie jest to dobra informacja dla przewoźników, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że już dotychczasowe stawki można było uznać za stosunkowo wysokie.

Nie ograniczymy się jednak tylko do informacji o stawkach. W dalszej części artykułu przedstawimy konkretne odcinki, na których obowiązują w Austrii dodatkowe opłaty drogowe. Oprócz tego zwrócimy uwagę na sposób naliczania opłat oraz omówimy dostępne metody płatności.

Czy opłaty drogowe w Austrii uległy zmianie w 2024 roku?

Tak –  opłaty drogowe w Austrii dla pojazdów powyżej 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej wzrosły 1 stycznia 2024 roku, a jednym z decydujących czynników (obok kosztów infrastruktury czy obciążenia hałasem), który ma wpływ na wysokość opłat, jest właśnie poziom emisji CO₂. Podobne przepisy już wcześniej – 1 grudnia 2023 roku – zaimplementowano w Niemczech. Warto przy okazji dodać, że wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do wprowadzenia podobnych regulacji do marca 2025 roku.

Jakie są aktualne opłaty drogowe w Austrii?

Nowe opłaty drogowe w Austrii to efekt zmian w dyrektywie o eurowinietach, które przeprowadziła Komisja Europejska. Zmiany te mają pomóc w zredukowaniu emisji CO₂ o 30% w ciągu najbliższych sześciu lat.

Jeśli zastanawiasz się, jakie opłaty drogowe w Austrii dla samochodów ciężarowych obowiązują w 2024 roku, mamy dla Ciebie najważniejsze informacje. Wysokość opłat uzależniona jest od klasy emisji pojazdu oraz liczby osi. Do klasy emisji CO₂ 5 zostaną zakwalifikowane wszystkie pojazdy bezemisyjne. W ich przypadku koszty opłat w przeliczeniu na 1 kilometr drogi wyniosą 0,0538 € (2 osie), 0,0741 € (3 osie) i 0,1097 € (4 lub więcej osi).

Z kolei pojazdy napędzane silnikami spalinowymi (w tym diesel) oraz z datą pierwszej rejestracji przed 1 lipca 2019 roku, zostaną automatycznie zakwalifikowane do klasy emisji CO₂ 1. Dla pojazdu zakwalifikowanego do tej klasy, który spełnia normy EURO IV, opłaty drogowe w Austrii przedstawiają się w następujący sposób:

 • 0,2568 € – dwie osie;
 • 0,3557 € – trzy osie;
 • 0,5250 € – cztery lub więcej osi.

Dla porównania, opłaty dla pojazdów zakwalifikowanych do klasy emisji CO₂ 1, spełniających normy od EURO 0 do EURO III, zostały określone na poziomie 0,2708 €, 0,3767 € lub 0,5540 € (w zależności od liczby osi).

Natomiast za 1 kilometr drogi płatnej przejechany pojazdem EURO V, również zakwalifikowanym do klasy CO₂ 1, należy zapłacić 0,2408 €, 0,3377 € lub 0,499 €.

Jak są naliczane opłaty drogowe na ciężarówki w Austrii?

W kontekście opłat drogowych w Austrii warto wspomnieć także o sposobach ich naliczania. System opłat drogowych GO opiera się na zaawansowanej technologii, znanej jako DSRC (Dedicated Short Range Communication). Aby korzystać z tego systemu i regulować opłaty drogowe GO, musisz posiadać urządzenie pokładowe OBU (czyli on-board-unit), które jest odpowiednio dostosowane do tej technologii.

Wybór jest szeroki – można skorzystać zarówno z urządzeń dedykowanych do opłat drogowych w Austrii, jak i z urządzeń dostarczonych przez operatorów kart paliwowych, które obsługują wiele różnych krajów w ramach systemu EETS.

Wygodnym rozwiązaniem są urządzenia do poboru opłat drogowych od Eurowag. Pozwalają one na uiszczanie opłat w 23 europejskich krajach i oferują całodobową obsługę w ojczystym języku klienta.

Planując transport, możesz sprawdzić wysokość poszczególnych stawek za pomocą cyfrowych map dedykowanych dla transportu ciężkiego, które oferują systemy TMS. Rozwiązania, takie jak TMS Nawigator czy fireTMS, pozwalają w precyzyjny i szybki sposób przeliczać całą trasę przejazdu w transporcie międzynarodowym. Oznacza to, że realizując zlecenie np. z Czech do Włoch przez Austrię, przewoźnik może za pomocą jednego narzędzia sprawdzić opłaty drogowe we wszystkich tych państwach.

Jakie stawki obowiązują dla różnych kategorii tira?

Szczegółowe informacje na temat opłat drogowych w Austrii w 2024 roku znajdziesz na stronie internetowej –  https://go-maut.at/pl/uiszczanie-oplaty-drogowej-go/taryfy-oplaty-drogowej-go/. Sporą popularnością cieszą się także kalkulatory online dla pojazdów powyżej 3,5 tony –  https://mautkalkulator.asfinag.at/mautkalkulator/

Czy są jakieś dodatkowe opłaty drogowe w Austrii?

Wprowadzone przez Austrię dodatkowe opłaty drogowe obejmują następujące odcinki tras:

 • A9 autostrada Pyhrn (tunele Gleinalm i Bosruck);
 • A10 autostrada Tauern (tunele Tauern i Katschberg);
 • A11 autostrada Karawanken (tunel Karawanken);
 • A13 autostrada Brenner;
 • S16 droga ekspresowa Arlberg (tunel Arlberg).

Z kolei na odcinku autostrady A12 Unterinntal obowiązuje taryfa wyższa o 25% w stosunku do standardowej stawki opłat drogowych w Austrii.

Jak wyglądają opłaty drogowe w Austrii na mapie?

Mapa z aktualnymi informacjami na temat opłat drogowych w Austrii znajduje się na stronie internetowej operatora systemu: https://go-maut.at/media/3bad2nsr/asfinag_strecken_202111_streckenmaut_f-mautordnung_en.svg

Czy w Austrii trzeba mieć winietę?

Tak, podróżując przez Austrię, konieczne jest posiadanie winiety – obowiązek ten dotyczy samochodów osobowych i motocykli. Winiety są dostępne do kupienia między innymi poprzez portal www.go-maut.at. Zaplanuj swoją podróż z wyprzedzeniem, aby cieszyć się swobodą na austriackich drogach.

Ile kosztuje winieta w Austrii?

Dla samochodów osobowych w Austrii opłaty drogowe zależą od rodzaju wybranej winiety:

 • winieta 1-dniowa: 8,60 €;
 • winieta 10-dniowa: 11,50 €;
 • winieta 2-miesięczna: 28,90 €;
 • winieta roczna: 96,40 €.

Jak zapłacić za przejazd autostradą w Austrii?

Dla samochodów osobowych i motocykli niezbędny jest zakupy winiety. Natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony istnieje możliwość skorzystania z usług operatorów opłat, takich jak Eurowag, bądź zakupu dedykowanego urządzenia i rejestracji bezpośrednio w systemie GO-MAUT ASFINAG. W Austrii opłaty drogowe dla tirów można zatem regulować w różnorodny sposób, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb firm transportowych.

Jakie są różnice w opłatach drogowych między Austrią a sąsiednimi krajami?

Opłaty drogowe w Austrii funkcjonują w podobny sposób, jak w krajach sąsiednich. Jak już wspomnieliśmy, państwa UE zobowiązane są do sukcesywnego dostosowywania swoich wewnętrznych przepisów do wytycznych Komisji Europejskiej. Oznacza to, że już wkrótce opłaty drogowe w poszczególnych krajach staną się jeszcze bardziej zharmonizowane. Co do zasady, zależą one od:

 • rodzaju pojazdu;
 • odcinka trasy;
 • normy emisji EURO.

Co ciekawe, urządzenie do poboru opłat drogowych używane w Niemczech jest kompatybilne także z austriackim systemem opłat.

Czy opłaty w Czechach, Słowenii i Chorwacji są porównywalne?

Mimo podobieństw wszystkie państwa mają swoje odrębne systemy płatności, posiadające własne zasady oraz stawki, a szczegółowe informacje dostępne są na krajowych portalach. Ze względu na wprowadzane zmiany związane z dostosowywaniem przepisów do norm emisji CO₂, zalecamy śledzenie tego typu platform.

Zapraszamy również do odwiedzania naszego bloga oraz mediów społecznościowych, gdzie regularnie zamieszczamy informacje o zmianach w opłatach drogowych, a także doniesienia na temat innych ważnych dla branży transportowej kwestii. Oszczędzaj czas i bądź na bieżąco śledząc nasze aktualności!

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

  Biuro obsługi klienta