Jak wybrać najlepszy czytnik kierowcy i tachografu?

czytnik tachografu
Inelo Inelo
Blog

Tachograf jest jednym z najważniejszych urządzeń w kabinie pojazdu kierowcy zawodowego. Zgodnie z aktualnymi przepisami, do posiadania tachografu zobowiązani są kierowcy wykonujący transport samochodami powyżej 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej, jednak w związku ze zmianami wprowadzonymi przez pakiet mobilności, już w najbliższych latach przepisy te zostaną rozszerzone o pojazdy w przedziale 2,5 do 3,5 t DMC, czyli popularne busy. Kierowcy pojazdów wyposażonych w tachografy muszą posiadać również imienną kartę kierowcy.

Ponieważ tachograf i karta kierowcy służą przede wszystkim do rejestrowania najważniejszych informacji, takich jak na przykład rodzaj aktywności, czas pracy, prędkość pojazdu czy przejechany dystans, bardzo ważnym urządzeniem jest także czytnik kart kierowcy i tachografu. Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru czytnika oraz poznasz najważniejsze funkcjonalności czytników TachoReader, od lat uważanych za najlepsze rozwiązanie na rynku.

Jak działają czytniki kart kierowców?

Czytnik kart kierowcy i tachografu to stosunkowo proste urządzenie. Ważne jest, aby czytnik potrafił w szybki sposób pobierać informacje zarówno z tachografów cyfrowych, jak i z kart kierowcy. Nowoczesne czytniki umożliwiają automatyczne pobieranie danych, co pozwala na uniknięcie problemów związanych z niedotrzymaniem terminów odczytu (kartę kierowcy należy odczytywać co 28 dni, tachograf – co 90 dni). Dane, które ściąga czytnik kart kierowcy stanowią podstawę do przeprowadzenia prawidłowej ewidencji czasu pracy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze czytników karty kierowcy?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów tego typu urządzeń, a różnice pomiędzy poszczególnymi czytnikami tylko pozornie są bardzo małe. Jaki czytnik do kart kierowcy wybrać, aby maksymalnie uprościć i przyspieszyć proces pobierania danych?

Oprogramowanie czytników kart kierowcy

Czytniki umożliwiają pobieranie oraz przesyłanie danych z pamięci tachografów i kart kierowcy oraz przesyłanie ich w formacie ddd bezpośrednio do firmowego komputera. Trzeba pamiętać, że aby odczytać dane pobrane z karty kierowcy za pomocą czytnika, potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie, które pozwala na otwarcie tego typu plików. Nie powinno to jednak stanowić problemu – w Internecie można znaleźć bezpłatne i proste programy umożliwiające odczyt danych zapisanych w tym formacie.

Pojemność czytników kart kierowcy

Jednym z parametrów, na które warto zwracać uwagę, wybierając czytnik do kart kierowcy i tachografu, jest jego pojemność. Urządzenie powinno zapewniać możliwość przechowywania kilkudziesięciu tysięcy odczytów.

Odczyt danych z tachografu

Dobry czytnik powinien pozwalać na szybkie pobranie danych bezpośrednio z tachografu lub z karty kierowcy, bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń. Odczyt można przeprowadzać również w sposób zdalny, oszczędzając tym samym czas pracy kierowcy i redukując niepotrzebne puste przebiegi. Możliwość zdalnego pobierania danych z tachografu i karty kierowcy dają między innymi systemy telematyczne GBox, które dzięki usłudze Tacho Zdalnie umożliwiają indywidualne zaplanowanie i automatyczną realizację harmonogramu zdalnych odczytów, zapewniając jednocześnie wgląd do archiwalnych danych.

Wybór rodzaju pobieranych danych

Wygodnym rozwiązaniem, które posiadają niektóre czytniki kart kierowcy, jest możliwość wyboru różnych, wcześniej skonfigurowanych trybów pobierania danych. Tryby te umożliwiają np. równoczesne pobieranie danych z karty kierowcy i z tachografu.

Czytniki Tachoreader

Zarówno TachoReader Basic, jak i TachoReader Combo posiadają dużą pamięć wewnętrzną, pozwalającą na przechowywanie około 160 000 odczytów z karty kierowcy i 40 000 odczytów z tachografu. Oba urządzenia są objęte bezpłatną aktualizacją w ramach gwarancji.

TachoReader Basic

TachoReader Basic to nowoczesne i jednocześnie łatwe w obsłudze urządzenie do pobierania informacji ze wszystkich używanych tachografów i kart kierowcy. Pozwala na szybkie pobieranie danych bez konieczności zmiany konfiguracji – wystarczy tylko włożyć urządzenie do tachografu. Posiada także sygnalizację świetlną i dźwiękową, która informuje o zakończonej pracy.

TachoReader Basic umożliwia analizę naruszeń i weryfikację manipulacji. Urządzenie jest wykorzystywane nie tylko w firmach transportowych, ale również przez inspekcje kontrolne w całej Europie.

TachoReader Combo

Nowoczesny czytnik kart kierowcy typu 2w1, podobnie jak TachoReader Basic – w pełni kompatybilny ze wszystkimi pozostającymi w użyciu tachografami. Gwarantuje szybki odczyt informacji (posiada trzy tryby odczytu) oraz możliwość zaplanowania własnego harmonogramu. Czas, jaki potrzebuje na odczytanie karty kierowcy to zaledwie w kilka sekund. Czytnik kart kierowcy TachoReader Combo jest zasilany z baterii lub akumulatorów AA, a jego ergonomiczna obudowa wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia.

Tachoblue II

Dzięki technologii Bluetooth do pobierania danych z tachografu poprzez Tachoblue II nie potrzebujesz kabli – niezbędne jest tylko oprogramowanie 4Trans oraz Twój laptop lub telefon, za pomocą których połączysz się z urządzeniem z odległości do 100 metrów. Co zyskujesz korzystając z Tachoblue II?

  • gwarancję poprawności odczytu,
  • brak konieczności wykonania dodatkowych konfiguracji,
  • bezprzewodowe pobieranie danych z tachografu,
  • intuicyjną obsługę i szybkość działania,
  • przesyłanie zdefiniowanych przez użytkownika danych.

Czytnik TachoReader

Czytnik kart kierowcy zapewniający szybką transmisję danych do komputera poprzez port USB. Współpracuje z programem Tachoscan, który analizuje i archiwizuje przesłane informacje. Urządzenie umożliwia odczyt każdej pozostającej w użyciu karty kierowcy i nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

Cena czytników karty kierowcy i tachografu

Wszystkie informacje na temat możliwości, jakie posiadają nasze czytniki kart kierowcy i tachografu, wraz z ich cenami oraz specyfikacjami technicznymi znajdziesz na stronie internetowej naszego sklepu – zapraszamy!

Wybór czytnika karty kierowcy i tachografu – podsumowanie

Czym kierować się wybierając czytnik kart kierowcy i tachografu? Ważna jest zarówno szybkość działania, ilość wbudowanej pamięci, jak i wytrzymałość urządzenia. Aby wykluczyć ryzyko przeoczenia terminów odczytu, warto korzystać z funkcji automatycznego pobierania danych. Wiemy, jak ważna dla firm transportowych jest oszczędność czasu i ochrona podczas kontroli drogowych – właśnie dlatego czytniki do karty kierowcy, które stworzyliśmy, pozwalają na maksymalne uproszczenie i przyspieszenie wszystkich wymaganych czynności.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta