Zakazy jazdy ciężarówek w Niemczech. Kiedy obowiązują?

zakaz ruchu, transport drogowy, Niemcy
Inelo Inelo
Blog

Grzywna 120 euro dla kierowcy i 570 euro dla zlecającego przewóz to kary, jakie mogą być nałożone za nieprzestrzeganie zakazu ruchu pojazdów ciężarowych na terenie Niemiec. Podobnie jak w naszym kraju, tak i za naszą zachodnią granicą są dni, w których ciężarówkę musimy postawić na parkingu lub wyznaczyć trasę alternatywną, by rzecz jasna uniknąć dotkliwych sankcji. Jednak nie wszystkie dni z zakazem jazdy dla pojazdów ciężarowych pokrywają się z tymi obowiązującymi w Polsce.

Jakich pojazdów ciężarowych dotyczą zakazy jazdy i na jakich drogach?

Na niemieckich drogach zakazy jazdy w określone dni dotyczą wszystkich samochodów ciężarowych powyżej 7,5 tony DMC oraz pojazdów ciężarowych z przyczepami i naczepami niezależnie od ciężaru. Ograniczenia ruchu ciężarówek w Niemczech dotyczą całej sieci dróg i autostrad w kraju – chyba że ustawodawca przewidział inaczej.

Zakaz ruchu w niedzielę i święta oraz w soboty wakacyjne

Główną zasadą w Niemczech jest zakaz poruszania się ciężarówek w każdą niedzielę między godziną  0.00 a 22.00. Do zakazu tego dochodzą także dni świąteczne, które nie pokrywają się w całości z tymi obchodzonymi w naszym kraju.

ebook wynagrodzenie kierowcó tira

Święta w Niemczech. w które obowiązuje zakaz ruchu pojazdów ciężarowych

Na parkingu niemieckim musimy odczekać od godziny 0.00 do 22.00 w następujące święta:

  • Nowy Rok (1. stycznia)
  • Wielki Piątek
  • Poniedziałek Wielkanocny
  • Święto Pracy (1. maja)
  • Wniebowstąpienie Chrystusa
  • Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego)
  • Boże Ciało, ale tylko w landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraina Saary
  • Święto Zjednoczenia Niemiec (3. października)
  • Święto Reformacji (31. października), ale tylko w landach: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia
  • Wszystkich Świętych (1. listopada), ale tylko w landach: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Kraina Saary
  • Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich landów (25 i 26. grudnia)

Zakaz ruchu w święta nie obowiązuje z kolei w dniu 6 stycznia (Święto Trzech Króli), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP.) i Dzień Pokuty (niem. Buß- und Bettag).

Dodatkowo w miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień) dodatkowym dniem z zakazem jest każda sobota w godzinach 7.00 – 20.00.

Zainteresowała Cię ta tematyka? Dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł zakazy wakacyjne dla ciężarówek. Jak wyglądają w Polsce, ościennych krajach oraz na Węgrzech?

Jaki pojazd ciężarowy może poruszać się mimo zakazu?

Ustawodawca niemiecki nie objął zakazem jazdy w dni powyżej wymienione ciągników siodłowych (tych bez naczepy). Ciągników o dodatkowej powierzchni ładunkowej, których ładowność nie przekracza więcej niż 0,4-krotność dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów silnikowych, w których transportowane przedmioty są częścią integralną pojazdów (np. pojazdy wystawowe i filmowe) oraz maszyn samobieżnych (np. kombajny zbożowe, koparki).

zakaz jazdy tirów - niemcy

Odstępstwa od zakazu ruchu. Jakie przewozy są dozwolone i na jakich zasadach?

Mimo zakazów ruchu pojazdów ciężarowych w niedziele i święta oraz soboty wakacyjne, ustawodawca przewidział kilka odstępstw od tej zasady. Rzecz jasna dotyczą one tak jak i w Polsce charakteru usługi przewozu oraz rodzaju przewożonego ładunku. I tak z zakazu zwolniony jest:

  • Przewóz kombinowany (kolejowo-drogowy) od nadawcy do następnego odpowiedniego dworca przeładunku lub z najbliższego odpowiedniego dworca rozładunku do odbiorcy, ale tylko do odległości 200 km. Ograniczenie co do kilometrów nie dotyczy zakazu ruchu podczas wakacji.
  • Przewóz kombinowany (portowo-drogowy) między miejscem załadunku, a rozładunku i w obrębie 150 km od portu. To ograniczenie co do kilometrów dotyczy także zakazu ruchu podczas wakacji.
  • Przewóz artykułów spożywczych takich jak: świeże mleko i przetwory mleczne, świeże mięso (niemrożone) i świeże produkty mięsne, świeże ryby, żywe ryby i świeże produkty rybne, szybko psujące się warzywa i owoce. W przypadku ryb pojęcie „świeże” nie obejmuje: anchois, marynat, wędzonych produktów rybnych, produktów pasteryzowanych lub konserwowanych w inny sposób.
  • Dla pustych przejazdów w związku z transportem szybko psujących się lub świeżych produktów spożywczych (należy dołączyć pisemne potwierdzenie, list przewozowy lub inny dokument z charakterystyką produktów, potwierdzający fakt wykonywania przejazdu w ramach wyjątku).
  • Pilnych interwencji z użyciem pojazdów ratowniczych, holowniczych oraz pomocy drogowej.
  • Przewozów żywych pszczół.

W każdej z tych sytuacji należy być w posiadaniu przewidzianych prawem dokumentów przewozowych w odniesieniu do wszystkich przewożonych ładunków oraz na żądanie okazywać te dokumenty osobom powołanym do kontroli.

Rozluźnienie regulacji prawnych z uwagi na COVID

W dobie pandemii wszelkie uregulowania zakazów jazdy przez poszczególne landy niemieckie są regulowane na bieżąco. Zestawienie odstępstw od zakazu jazdy, wydanych przez poszczególne kraje związkowe w Niemczech z powodu COVID-19

są publikowane przez Federalny Urząd ds. Transportu Towarowego w Niemczech (BAG). Przed każdą trasą najlepiej upewnić się czy, gdzie i kiedy dany zakaz obowiązuje lub czy został czasowo zniesiony.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta