Jak wcześniej informowaliśmy w dniu 24.11.2016 w Trybunale Konstytucyjnym zapadł wyrok w sprawie zwrotu kosztów za nocleg podczas zagranicznej podróży służbowej.
Według TK odwołanie przez Kodeks Pracy do Rozporządzenia w sprawie należności z tytułu podróży służbowej określone w art. 21a Ustawy o czasie pracy kierowców nie jest zgodne z art. 2 Konstytucji RP w zakresie, w jakim przyznaje kierowcy zatrudnionemu w transporcie międzynarodowym zwrot kosztów za noclegi.
W uzasadnieniu wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, że z uwagi na treść art. 8 ust. 8 rozporządzenia nr 561/2006 (z którego wynika, że kierowca może dzienne i tygodniowe skrócone okresy odpoczynku odebrać w kabinie pojazdu), oczekiwania pracodawców, iż zapewnienie odpowiedniego miejsca do spania w kabinie samochodowej zwolni ich z ponoszenia kosztów noclegu kierowców, były usprawiedliwione.
Trybunał zwrócił również uwagę na to, że specyfika branży, jaką jest transport międzynarodowy, wymaga oddzielnego uregulowania prawnego uwzględniającego fakt, że kierowcy przebywają w ciągłej podróży służbowej.
Zdanie odrębne do wyroku zgłosiła sędzia TK Julia Przyłębska. Na ten moment wyrok oczekuje na publikacje w Dzienniku Ustaw.
Pełna treść wyroku: http://trybunal.gov.pl/rozprawy-i-ogloszenia-orzeczen/wyroki-i-postanowienia/art/9479-podroz-sluzbowa-zwrot-kosztow-za-nocleg-podczas-zagranicznej-podrozy-sluzbowej/
Pełna treść uzasadnienia: http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/9481-podroz-sluzbowa-zwrot-kosztow-za-nocleg-podczas-zagranicznej-podrozy-sluzbowej/