Zegar bije – przejdź na nowy system poboru opłat e-TOLL. 1 października rozwiązanie viaTOLL przestanie działać

e-toll, viatoll, rozliczanie opłat w systemie e-toll
Inelo Inelo
Aktualności

30 września 2021 roku to najważniejsza data dla kierowców zawodowych i firm transportowych, ponieważ po tym czasie opłaty drogowe będzie można wnosić wyłącznie za pomocą nowego systemu poboru opłat – e-TOLL. Dotychczasowe rozwiązanie viaTOLL zostanie wyłączone. Okres przejściowy, kiedy oba systemy działają równocześnie, dobiega końca, a czasu na dostosowanie się do nowych przepisów zostało już niewiele.

Do korzystania z nowego systemu poboru opłat e-TOLL zobowiązany będzie każdy, kto chce się poruszać po drogach w Polsce, przede wszystkim kierujący pojazdami powyżej 3,5 tony lub autobusami. Jest to spora rewolucja dla polskich przewoźników, którzy do tej pory za przejazd drogami płacili poprzez viaTOLL. Po 30 września 2021 roku jedynym dostępnym systemem poboru opłat będzie e-TOLL. Po stronie przewoźnika pozostaje wybór sposobu przekazywania obowiązkowych danych o lokalizacji pojazdów, zarejestrowanie firmy w nowym systemie oraz metoda rozliczenia za drogi. Data 30 września br. dotyczy nie tylko przewoźników z Polski – nowy system w takim samym zakresie jest wiążący dla firm i pojazdów zagranicznych korzystających z dróg płatnych na terenie naszego kraju.

Wysyłanie danych lokalizacyjnych tylko z akredytacją. Poznaj urządzenie GBox od Inelo

Wszystkie urządzenia, które będą przesyłać dane o lokalizacji pojazdu do systemu poboru opłat e-TOLL, muszą posiadać nowoczesny odbiornik GNSS, dzięki któremu pozycja urządzenia jest uzyskiwana z dużą dokładnością w krótkim czasie. Ma to znaczenie dla prawidłowego naliczania opłat drogowych.

Aby urządzenie mogło działać z systemem e-TOLL, musi przejść proces akredytacji, który obejmuje rozbudowane testy drogowe. Urządzenie GBox-X firmy Inelo zakończyło pozytywnie testy integracyjne, otrzymując akredytację dla nowego systemu poboru opłat od Krajowej Administracji Skarbowej.

Jakie wybrać urządzenie do poboru opłat? Sprawdź sposoby przekazywania danych lokalizacyjnych

Urządzenia do obsługi systemu e-TOLL zostały podzielone na dwa rodzaje:

●      ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacji);

●      OBU (z ang. On Board Unit).

To od przewoźnika zależy, które rozwiązanie wybierze. Oba urządzenia działają na tej samej zasadzie, spełniając wcześniej przytoczone wymagania techniczne.

Z założenia urządzenia OBU mają być łatwe zarówno w samodzielnym montażu, jak i przy ewentualnym przenoszeniu pomiędzy pojazdami oraz muszą posiadać podtrzymanie zasilania.

ZSL to urządzenia telematyczne, które są już zdecydowanie bardziej zaawansowane. Najczęściej montuje się je na stałe w miejscach niewidocznych dla kierowcy. Pamiętajmy, że montaż urządzeń wiąże się z podpięciem do instalacji elektrycznej pojazdu przez uprawnionego instalatora, dlatego też kluczowe jest zgranie czasu wykonania usługi.

Inelo jest pierwszą certyfikowaną firmą posiadającą rozwiązania dla transportu ciężkiego, dopasowane do potrzeb firmy, takie jak:

●      GBox OBU+ – urządzenie pokładowe, które umożliwia elektroniczne oraz automatyczne naliczanie należnej opłaty za przejazd drogami płatnymi w systemie e-TOLL. Proponowane rozwiązanie zostało dodatkowo rozbudowane o monitoring bieżącej aktywności floty na mapie.

●      ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacji) – GBox Economy, GBox Light oraz GBox Assist. Zadaniem systemów marki GBox jest monitorowanie pojazdu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem satelitarnego systemu pozycjonowania oraz bezprzewodowej transmisji danych. Każdy system posiada inny zakres funkcjonalności, dzięki czemu możesz dobrać ofertę, która odpowiada wymaganiom Twojej firmy.

Odwiedź stronę https://etoll.inelo.pl/ i wybierz najdogodniejszy dla siebie sposób przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu poboru opłat e-TOLL.

Otrzymaj GBox OBU+ na 4 miesiące od Inelo. Później przejdź na ZSL

Planujesz wyposażyć samochody w ZSL, ale obawiasz się, że nie zdążysz na czas?

Skorzystaj z oferty Inelo, w ramach której na 4 miesiące możesz wynająć GBox OBU+. W tym czasie spokojnie dokonasz montażu ZSL, a następnie zwrócisz użyczone urządzenie GBox OBU+.

Darmowa aplikacja e-TOLL PL. Sprawdź związane z nią ryzyko

Dane o lokalizacji pojazdu można przekazywać również za pomocą darmowej aplikacji na telefony o nazwie „e-TOLL PL”. Sama forma aplikacji jest jednak mocno problematyczna – wystarczy zapomnieć uruchomić aplikację podczas przejazdu drogą płatną, co może skutkować karą 1500 zł. To już kwota znacznie przekraczająca ceny dostępnych urządzeń ZSL i OBU działających z e-TOLL.

Masz więcej pytań odnośnie systemu e-TOLL?

rozliczanie opłat w systemie viatoll, aplikacja e-toll

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta