Pomoc Eksperta OCRK – oszczędność dla firm typu BUS

Inelo Inelo
Brak kategorii

Jedna z firm transportowych, specjalizująca się w transporcie lekkim (pojazdy o 3,5 t DMC), zwróciła się do Eksperta OCRK – Jakuba Ordona, z prośbą o pomoc w sprawie kary nałożonej przez niemiecką policję. W trakcie kontroli we wrześniu br., na drodze a5 w Niemczech, tamtejsi policjanci zważyli pojazd wykazując jego rzeczywistą masę w granicach 4700 kg, tj. 34,28% więcej od dopuszczonej. Sprawa na pierwszy rzut oka wydawała się z kategorii „przegranych”, czyli takich, w których kara nałożona na drodze jest nie do anulowania.

Oczywistym było, że Renault Master posiadał maksymalną ładowność rzędu 1040 kg, a w dokumencie przewozowym widniała masa ładunku w granicach 1050 kg. W czasie załadunku kierowca pojazdu został zapewniony, że masa podjętych 10 palet z ładunkiem nie przekracza nawet o 1 kg masy zadeklarowanej w CMR. Za ponadnormatywną masę pojazdu wraz z ładunkiem – 1200 kg – została wystawiona bardzo surowa kara w kwocie 1931,88 € (ponad 8 tys. zł).

Ekspert OCRK w oparciu o posiadanie informacje przygotował stosowny wniosek o pomniejszenie kary z uwagi na fakt wprowadzenia w błąd przewoźnika przez nadawcę ładunku. W wyniku interwencji eksperta firma otrzymała karę o 64 % mniejszą od zakładanej. Dzięki podjętym działaniom eksperta OCRK, Jakuba Ordona  – niemiecki urząd wydał decyzję o przepadku kwoty 703,50 €,  a firma zaoszczędziła ponad 5 tys. zł.

 

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta