Co oznacza naklejka na Francję ANGLES MORTS?

naklejka ANGLES MORTS
Inelo Inelo
Blog

Ustawodawcy poszczególnych krajów wprowadzają liczne przepisy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym kontekście szczególnym wyzwaniem są pojazdy ciężarowe, które z powodu swojej masy i gabarytów wymagają specjalnych regulacji mających za zadanie minimalizować ryzyko występowania wypadków.

Tego typu przepisy dotyczą nie tylko kwestii kontroli prędkości i stanu technicznego pojazdu czy przestrzegania zasad związanych z odpoczynkami i czasem pracy kierowcy, ale także stosowania odpowiednich oznaczeń, mających zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Przykładem takiego oznaczenia jest stosowana we Francji naklejka ostrzegawcza „ANGLES MORTS”. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na jej temat.

Co znaczy ANGLES MORTS?

ANGLES MORTS po polsku oznacza dosłownie „martwe kąty” lub „martwe pola”. To francuskie wyrażenie odnosi się do obszarów pojazdu, których kierowca nie jest w stanie zobaczyć podczas jazdy – są to na przykład miejsca za kabiną lub po bokach ciężarówki. Nalepki ANGLES MORTS mają na celu zwiększenie ostrożności innych uczestników ruchu drogowego – zwłaszcza pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Francuski ustawodawca zwracał również uwagę na walor edukacyjny tego typu rozwiązania.

Czy naklejka na Francję jest obowiązkowa?

Naklejka ANGLES MORTS jest obowiązkowa we Francji od 1 stycznia 2021 roku. Przyjęte wówczas przepisy dotyczą pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusów, które poruszają się po terenie Francji. Ostrzeżenie o martwym polu powinno zostać umieszczone na bokach i tylnych częściach pojazdu.

Jak wynika z francuskich wytycznych, naklejki powinny mieć określony rozmiar – 25×17 cm. Należy umieścić je na wysokości od 90 cm do 150 cm od podłoża.

Gdzie kupić naklejkę ANGLES MORTS?

Naklejki ANGLES MORTS można kupić w przygranicznych stacjach benzynowych, u dystrybutorów i w lokalnych sklepach z częściami i akcesoriami dla samochodów ciężarowych, a także online – na przykład poprzez popularne portale internetowe, takie jak np. eBay czy Allegro.

Jak nakleić naklejkę ANGLES MORTS na samochód?

Naklejki ANGLES MORTS powinny zostać umieszczone tak, aby zapewnić ich dobrą widoczność niezależnie od panujących warunków. Jednocześnie oznaczenia nie powinny utrudniać widoczności innych elementów pojazdu – tabliczek znamionowych, napisów czy świateł. Naklejka nie może w żaden sposób ograniczać pola widzenia kierowcy. Brak oznaczenia lub jego błędne umieszczenie jest zagrożone mandatem w wysokości 135 euro.

Ciągniki siodłowe z naczepami powinny być oznakowane za pomocą pięciu naklejek rozmieszczonych w następujący sposób:

  • dwie naklejki po bokach ciągnika,
  • dwie naklejki po bokach naczepy,
  • jedna naklejka z tyłu.

Gotowy do wydruku projekt naklejek można znaleźć na stronie www.securite-routiere.gouv.fr.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta