Dostosować przepisy do elektrycznej rewolucji – czyli, jak pogodzić ekologię z restrykcyjnymi regulacjami

spotkanie corte
Inelo Inelo
Aktualności

Marcowe spotkanie CORTE w Brukseli z udziałem przedstawicieli Inelo jest już za nami. Jak zwykle poruszono istotne tematy dla branży TSL, w szczególności te dotyczące czasu pracy kierowcy oraz jego kontroli, a także zmian, które czekają nas szybciej niż się spodziewamy, a więc elektrycznej rewolucji.

Chociaż auta elektryczne są z nami od dawna, to nadal budzą wiele emocji, tym bardziej w transporcie ciężkim, który podlega wielu restrykcyjnym regulacjom. W trakcie spotkania zaproszeni uczestnicy mogli poznać zmiany, które wprowadza elektryczna rewolucja oraz zastanowić się nad istotnymi kwestiami, czyli jak może być traktowany proces ładowania pojazdu w kontekście przerw i odpoczynków kierowcy. Jedno jest pewne, potrzebne są nowe stacje z szybkim i bezpiecznym ładowaniem, które pozwalają przeprowadzać cały proces z kierowcą w kabinie.

Omówiona została również propozycja przerywania odpoczynku tygodniowego na takich samych zasadach, jak przeprawy promem tak, aby można było przestawić ciężarówkę z naładowanymi bateriami od miejsca ładowania na parking i uwolnić miejsce dla kolejnej, nawet jeżeli kierowca pierwszej odbiera odpoczynek. Na chwilę obecną, stacje nie są przygotowane technicznie na ładownie dwóch samochodów równocześnie, ponieważ wiąże się to ze spadkiem szybkości napełniania baterii.

Istotną informacją dla inspekcji są prace nad nową wersją Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego (ERRU3), która najprawdopodobniej będzie gotowa już w październiku tego roku.

Wpisy manualne czekają zmiany

Zmiany czekają również wymagane wpisy manualne na tachografie – aktualna propozycja, która została przekazana do konsultacji zakłada, że wpisy manualne obowiązkowe będą tylko od ostatniego odpoczynku tygodniowego, jeżeli kierowca nie ma dostępu do tachografu przez ponad tydzień.

DSRC – technologia, która pozwala wykrywać manipulacje

Swoim doświadczeniem w codziennym korzystaniu z technologii DSRC, w tym również testowanym rozwiązaniem DSRC z modułem TachoScan Control od Inelo, podzieliła się holenderska inspekcja transportu ILT. Obecny na spotkaniu inspektor ILT zwrócił uwagę, że dzięki informacjom RTM, czyli najważniejszym parametrom ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych, byli w stanie zatrzymać ciężarówkę, której w innej sytuacji by nie skontrolowali, a w której wykryli manipulację z tachografem. W ich ocenie parametry RTM powinny zostać w przyszłości rozszerzone o takie informacje, jak np.: ostrzeżenia o odpoczynkach, kategoria prawa jazdy oraz więcej zdarzeń i awarii.

Kolejne spotkanie członków CORTE już w czerwcu. O jego rezultatach będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz subskrypcji newslettera, który pozwoli Ci być na bieżąco z istotnymi dla Twojej firmy informacjami.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta