Kolejna zmiana stawek wysokości diet

Inelo Inelo
Aktualności

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości diet z tytułu podróży służbowych. Rozporządzenie określa podwyższenie diety krajowej do 45 zł, a także wysokość diety za dobę w przypadku podróży zagranicznej oraz zmianę wysokości innych składników, takich jak np. ryczałt za nocleg.

Zagraniczne diety zostaną zmienione jeszcze w listopadzie br., a stawki diety krajowej od nowego roku. Może to powodować nie lada zaskoczenie, gdyż wcześniej te stawki nie były zmieniane przez 9 lat, a teraz na przestrzeni pół roku czeka je druga aktualizacja.

Nowelizacja rozporządzenia zakłada następujące zmiany:

  • od 1 stycznia 2023 roku wysokości diety krajowej z 38 zł na 45 zł. Razem z dietą korekcie ulegną również inne zależne od niej stawki, np. ryczałtu za nocleg z 57 zł na 67,5 zł. Zmieni się także kwota zwrotu udokumentowanych kosztów noclegu z 760 zł na 900 zł.
  • od 29 listopada 2022 roku kwoty zagranicznych diet oraz ryczałtów za nocleg zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, w zależności od poszczególnych krajów. Przykładowo we Francji stawka diety zmieni się z 50 euro na 55 euro, a ryczałt za nocleg z 45 euro na 50 euro, natomiast w Niemczech kwota diety nie ulegnie zmianie, ale ryczałt za nocleg zostanie podwyższony z 37,5 euro do 42,5 euro.

Pełną listę zmian można znaleźć w załączniku (tabeli) do rozporządzenia: 
https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000230201.pdf

Ważna zmiana wysokości diet zagranicznych

Dla kierowców międzynarodowych zmiana wysokości ryczałtu za nocleg nie ma większego znaczenia w przeciwieństwie do zmiany wysokości diet zagranicznych, dzięki którym będą mogły zostać naliczane wyższe tzw. wirtualne diety, co oznacza wyższe ulgi na składki i podatek. 

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta