Eurowinieta – gdzie obowiązuje i jak ją kupić?

eurowinieta
Inelo Inelo
Blog

Jednym z obowiązków podczas planowania i wykonywania transportu międzynarodowego jest uwzględnienie wszelkich ewentualnych różnic w zakresie przepisów i regulacji obowiązujących w poszczególnych krajach. Warto zawsze być na bieżąco – niedopatrzenia mogą skutkować nie tylko wysokimi mandatami, ale także opóźnieniami w dostawach.

Właśnie dlatego regularnie informujemy o przepisach funkcjonujących w europejskich państwach – na przykład w kwestii sezonowych zakazów jazdy dla ciężarówek. Tym razem natomiast przyjrzymy się regulacjom dotyczącym konieczności stosowania eurowiniety. Czym jest eurowinieta? Gdzie obowiązuje nakaz jej stosowania oraz gdzie można ją kupić? Wszystkiego dowiesz się poniżej – zapraszamy!

Co to jest Eurowinieta?

Eurowinieta to elektroniczny system wspólnego poboru opłat za korzystanie z autostrad i dróg płatnych w kilku krajach Unii Europejskiej. Wysokość opłaty zależy od takich czynników, jak rodzaj i masa pojazdu czy klasa emisji. System działa od 20 lipca 1999 roku i obecnie nosi nazwę VirtualVignette, jednak w języku potocznym jego najpopularniejszą nazwą wciąż jest „eurowinieta”.

Opłata za przejazd samochodem ciężarowym musi zostać uiszczona przed rozpoczęciem trasy, a brak eurowiniety może skutkować mandatami w wysokości kilkuset euro. Jak wyglądają kontrole? W każdym kraju kontrola posiadania Eurowiniety może różnić się w zakresie i sposobie jej przeprowadzania, dlatego przed rozpoczęciem podróży warto dokładnie zapoznać się z przepisami. Kontrole najczęściej są przeprowadzane za pomocą kamer, a także przez mobilne patrole.

Po zakupie eurowiniety numer rejestracyjny pojazdu znajdzie się w bazie VirtualVignette, dzięki czemu możliwe jest automatyczne weryfikowanie uiszczenia opłaty (podczas przejazdu przez punkt kontrolny) oraz przez patrole drogowe.

Kiedy musimy kupić Eurowinietę?

Eurowinietę należy kupić przed rozpoczęciem wykonywania transportu na drogach płatnych lub autostradach krajów, w których obowiązują opłaty. Aby to zrobić, nie jest konieczne zakładanie konta bądź rejestracja w żadnym systemie, nie jest również wymagane posiadanie dowodu zamówienia – wszystkie dane zapisywane są elektronicznie.

Wymóg zakupu eurowiniety dotyczy transportu ciężkiego – opłaty obowiązują dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (obowiązek ten nie dotyczy autobusów).

Gdzie obowiązują winiety dla kierowców pojazdów ciężarowych?

Warto podkreślić, że pomimo nazwy, eurowiniety nie obowiązują na obszarze całej Europy. W chwili obecnej systemem eurowiniet objęte są następujące kraje:

Jak kupić Eurowinietę?

Zakupu można dokonać online lub stacjonarnie w punktach obsługi oficjalnego operatora – AGES, a także na stacjach benzynowych oraz w punktach odprawy granicznej. Płatność uiścisz za pomocą karty kredytowej (Mastercard i VISA), a także kartą paliwową oraz flotową.

Zakup Eurowiniety przez internet

Oczywiście zazwyczaj najwygodniejszym rozwiązaniem są zakupy za pośrednictwem internetu. Aby zamówić eurowinietę online, należy wejść na stronę www.eurovignettes.eu. Znajdują się na niej również informacje o taryfach oraz FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sam proces zamawiania nie jest skomplikowany, a witryna jest przetłumaczona na język polski. Jakie informacje należy podać podczas składania zamówienia?

  • kraj rejestracji pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  • klasa osi,
  • klasa emisji,
  • okres obowiązywania eurowiniety.

System sam podpowiada najkorzystniejszą taryfę (dzienna, tygodniowa, miesięczna, roczna). Przypominamy również, że eurowinieta nie może być zamówiona wstecz.

Następnym krokiem jest wybór sposobu zapłaty oraz podanie danych, których prawidłowość warto dokładnie zweryfikować – jest to ostatni moment na ich zmianę. Zatwierdzenie transakcji jest jednocześnie potwierdzeniem wprowadzonych informacji, a ewentualne błędy skutkują koniecznością wykupienia kolejnej eurowiniety.

Cały proces zakończony jest możliwością pobrania pokwitowania opłaty lub pliku PDF, jednak kierowca nie musi posiadać tego typu dokumentów w kabinie pojazdu – wszystkie niezbędne informacje znajdują się w systemie.

Eurowiniety w poszczególnych krajach

Zakup jednej eurowiniety pozwala na przejazd drogami wszystkich krajów, w których obowiązują omawiane opłaty. Eurowinieta jest ważna przez określony czas, np. dobę, miesiąc lub maksymalnie rok od daty zakupu. Zasady związane z eurowinietami w poszczególnych krajach wyglądają niemal identycznie.

Eurowinieta Holandia

Eurowinieta obowiązuje dla samochodów ciężarowych na drogach krajowych i autostradach. Oddzielna opłata pobierana jest za korzystanie z niezależnie zarządzanych tuneli: Kiltunnel oraz Westerscheldetunnel.

Eurowinieta Szwecja

Eurowinieta w Szwecji zapewnia możliwość korzystania z dróg krajowych i autostrad. Dodatkowo płatny jest wjazd na mosty: Øresund, Motala i Sundsvall.

Eurowinieta Dania

W Danii podobnie jak w pozostałych krajach objętych systemem, zakup eurowiniety jest niezbędny, aby poruszać się samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Eurowinieta nie obowiązuje na mostach Storebælt oraz wcześniej wspomnianym – Øresund. Wjazd jest płatny osobno, a należności można uiścić gotówką, kartą lub za pomocą urządzenia pokładowego.

Eurowinieta Luksemburg

Zakup eurowiniety zapewnia kierowcom pojazdów ciężarowych możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich dróg i autostrad w Luksemburgu. Na ten moment nie przewidziano wyjątków i dodatkowych opłat.

Jak sprawdzić, czy Eurowinieta została wykupiona?

Po zakupie eurowiniety otrzymasz mailowe potwierdzenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów technicznych możesz również skontaktować się z obsługą telefoniczną – aktualne numery oraz informacje o opłatach za połączenie znajdziesz w sekcji „informacje” na wspomnianej wcześniej stronie internetowej – eurovignettes.eu.

Czy można odzyskać część opłat za niewykorzystaną winietę?

W określonych sytuacjach istnieje możliwość odzyskania części uiszczonej opłaty. Aby to zrobić, eurowinieta musi mieć jeszcze co najmniej miesiąc ważności. Wniosek można wysłać drogą internetową lub pocztą, a także dostarczyć osobiście w wybranym punkcie obsługi AGES.

Podstawa prawna eurowiniet

Opłaty za eurowiniety są pobierane na podstawie Dyrektywy 1999/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 1999 roku w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta