Zakaz jazdy w Belgii i Holandii w 2024 – Co musisz wiedzieć?

zakaz ruchu transport drogowy belgia i holandia
Inelo Inelo
Blog

Zakazy jazdy ciężarówek to jedne z wielu ograniczeń, które trzeba uwzględniać podczas planowania transportu międzynarodowego. Zachęcamy do regularnego śledzenia naszego bloga – będziemy na bieżąco aktualizować informacje o zakazach jazdy w Europie.

Łatwo zauważyć, że wyłączenia i ograniczenia dla samochodów ciężarowych często obowiązują w tym samym czasie na obszarze wielu różnych państw. Jakie przepisy ustanowiła Belgia i Holandia?

Jakie są nowe przepisy dotyczące zakazu jazdy w Belgii i Holandii?

W przeciwieństwie do większości europejskich krajów zakaz jazdy w Holandii i Belgii nie funkcjonuje na zasadzie typowych regularnych (np. wakacyjnych) ograniczeń dla ruchu ciężarówek. Zakazy dotyczą natomiast tzw. transportu ponadnormatywnego.

Są to przewozy, które powszechnie określa się mianem ponadgabarytowych, czyli takich, w których przewożone towary przekraczają dopuszczalne normy, przede wszystkim ze względu na dużą wagę lub nietypowe rozmiary.

Kogo dotyczy zakaz jazdy w Belgii i Holandii?

Omawiany zakaz jazdy w Belgii i Holandii dotyczy zatem kierowców zawodowych, wykonujących transport ponadgabarytowy. Najczęściej są to takie ładunki, jak:

  • sprzęt przemysłowy,
  • maszyny,
  • zbiorniki,
  • elementy konstrukcyjne,
  • urządzenia dźwigowe.

W określonych sytuacjach holenderskie i belgijskie przepisy przewidują również zakaz transportu materiałów niebezpiecznych.

 Kiedy występuje zakaz ruchu w Belgii i Holandii?

Zakaz jazdy w Belgii dla transportu ponadnormatywnego obowiązuje na:

  • autostradach: dla obciążeń niestandardowych od godziny 6:00 w sobotę do godziny 9:00 w poniedziałek, zakaz dla ładunków szerszych niż 3,5 metra, dłuższych niż 30 metrów lub wyższych niż 4,30 metra obowiązuje codziennie od godziny 6:00 do 21:00;
  • pozostałych drogach: dla obciążeń niestandardowych od godziny 6:00 w sobotę do godziny 6:00 w poniedziałek, dla ładunków o długości powyżej 30 metrów lub szerokości powyżej 4 metry – codziennie od 6:00 do 21:00.

Przepisy regulujące zakaz jazdy ciężarówek w Holandii funkcjonują w podobny sposób. Ograniczenia dotyczą transportu ponadgabarytowego i standardowo obowiązują od godziny 7:00 (lub w przypadku zachodniej części kraju – od 6:00) do 10:00 oraz od godziny 16:00 do 18:00 (lub do 20:00 w zachodniej części kraju) i w weekendyod godziny 9:00 w sobotę do 24:00 w niedzielę.

Ponadto zakaz transportu ponadnormatywnego w Holandii obowiązuje podczas występowania trudnych warunków pogodowych – w razie spadku widoczności poniżej 200 metrów lub przy śliskiej nawierzchni.

Jakie są ograniczenia na autostradach, drogach oraz w miastach w Belgii?

Belgijskie władze mogą również ustanawiać przepisy o zasięgu lokalnym. Aktualnie zakaz jazdy ciężarówek obowiązuje w godzinach od 6:00 do 9:00 oraz od 16:00 do 21:00 między innymi na odcinkach dróg R1 – pomiędzy węzłami Antwerpen – Noord i Linkeroever, R0 – obwodnica Brukseli, R9 – obwodnica Charleroi, a także na odcinku autostrady A604-A15.

Ograniczania stosowane wobec przewozów ponadnormatywnych obowiązują pomiędzy godziną 6:00 a 9:00 na autostradach w kierunku Brukseli oraz w godzinach pomiędzy 16:00 i 21:00 w przeciwnym kierunku. Zakazem jazdy objęte są fragmenty autostrad Bruksela – Oostende, Bruksela – Mons, Bruksela – Liege, Bruksela – Antwerpia, Bruksela – Namur.

Jakie są święta państwowe w Belgii?

Kolejną okolicznością wpływającą na czasowe ograniczenia w transporcie ponadnormatywnym są święta państwowe. W Belgii przypadają one w następujące dni:

  • 1 stycznia – Nowy Rok;
  • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny;
  • 1 maja – Święto Pracy;
  • 9 maja – Wniebowstąpienie;
  • 20 maja – Zielone Świątki;
  • 21 lipca – Święto Państwowe;
  • 15 sierpnia – Wniebowstąpienie NMP;
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada – Święto Wyzwolenia;
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie.

Zakaz jazdy obowiązuje wówczas od godziny 16:00 w dzień poprzedzający święto, aż do godziny 9:00 dnia następnego (lub 6:00 na drogach zwykłych).

Jak przebiega transport materiałów niebezpiecznych w Belgii i Holandii?

Zarówno Belgia, jak i Holandia są sygnatariuszami konwencji ADR. Oznacza to, że transport materiałów niebezpiecznych na terenie tych krajów musi przebiegać zgodnie z przepisami umowy. Zasady konwencji obejmują między innymi wymogi w zakresie odpowiedniego oznakowania pojazdów oraz zabezpieczania ładunków.

Dodatkowo holenderskie przepisy przewidują zakaz transportu materiałów niebezpiecznych w razie występowania warunków pogodowych, które powodują znaczne ograniczenie widoczności lub oblodzenie drogi.

W Belgii zakaz transportu ADR obowiązuje na drogach i w tunelach oznaczonych znakami C24a, C24b oraz C24c. Tego typu zakazy znajdują się np. na wjeździe do Brukseli.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta