Złagodzone podejście w egzekwowaniu przepisów dla pojazdów z tachografami G2V1

smart tachograf
Inelo Inelo
Aktualności

Jak podaje CORTE, Komisja ds. Transportu Drogowego UE uzgodniła, że firmy transportowe mogą kupować nowe pojazdy z tachografami G2V1 zarejestrowane nie później niż do 31.12.2023 roku, jednak muszą wymienić zamontowane w nich urządzenia na tachografy G2V2 najpóźniej do 18.08.2025r.

Przypominamy, że od 21 sierpnia 2023 r. nowo zarejestrowane pojazdy muszą być wyposażone w inteligentny tachograf w wersji 2 (G2V2). Jednak na skutek pojawiających się sygnałów, że na rynku brakuje wystarczającej ilości tachografów w nowych ciężarówkach, co uniemożliwia rejestrowanie kupionych samochodów, wiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie środków tymczasowych mających na celu złagodzenie podejścia w egzekwowaniu przepisów w odniesieniu do pojazdów, które powinny być wyposażone w tachograf G2V2. Niestety, podjęte działania przez poszczególne państwa różnią się zakresem oraz czasem ich stosowania.

Kiedy wymienić tachografy G2V1 w samochodach kupionych do końca 2023 r.?

W związku z pojawiającym się chaosem, Komisja Europejska, przy wsparciu członków Komitetu Transportu Drogowego, podjęła działania prowadzące do zharmonizowania praktyk egzekwowania prawa poprzez zapewnienie wytycznych dla organów egzekwujących i wzywa kraje do:

  • złagodzenia sankcji administracyjnych (tolerancji w egzekwowaniu przepisów) wobec pojazdów, krajowych, jak i międzynarodowych, zarejestrowanych po 21 sierpnia, które powinny być wyposażone w G2V2;
  • niesankcjonowania przewoźników i większą tolerancję do 31 grudnia 2023 r.;

Równocześnie podkreślono, że wymiana tachografów G2V1 w samochodach kupionych do 31.12 br. musi zostać wykonana na tachografy G2V2 najpóźniej do 18.08.2025 r.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta