Korytarzowanie tras: korzyści dla przewoźnika i kierowcy

korytarzowanie tras
Inelo Inelo
Blog

Zarządzanie flotą ciężarową wymaga planowania i nadzorowania działań związanych z firmowymi pojazdami. Kluczowymi elementami są tutaj takie kwestie, jak monitorowanie i optymalizacja tras transportowych oraz zużycia paliwa, kontrola nad terminowością dostaw, utrzymanie pojazdów, czy zarządzanie pracą kierowców. Jednym z narzędzi, które zdobywa coraz większą popularność w branży, jest korytarzowanie tras.

W poniższym artykule omówimy, na czym polega korytarzowanie tras, jak wpływa na efektywność przewozów i jakie przynosi korzyści dla kierowców i przewoźników. Zapraszamy do lektury!

Co to jest korytarzowanie tras i na czym polega?

Korytarzowanie tras to ważny element zarządzania flotą ciężarową. W praktyce jest to planowanie przewozów, które można wykonywać bezpośrednio przy użyciu samej telematyki, lub za pomocą integracji narzędzi telematycznych i systemu TMS. Rozwiązania te wykorzystują cyfrowe mapy, które uwzględniają następujące czynniki:

  • koszty opłat drogowych;
  • ograniczenia tonażowe dla pojazdów;
  • klasę emisji spalin;
  • przepisy związane z prowadzeniem przewozów ADR.

Na podstawie powyższych danych oraz po określeniu punktów załadunku i rozładunku, dyspozytor otrzyma propozycje kilku tras, mogąc w ten sposób wybrać najlepszą z nich – najkrótszą lub najtańszą. Aby optymalizacja tras transportowych przebiegała w maksymalnie elastyczny sposób, przewidziano także możliwość edycji poprzez dodawanie punktów przelotowych, które dostosowują trasę do konkretnych wymagań planisty.

Jednak korytarzowanie tras nie kończy się na tym etapie. Na efektywność przewozów znacząco wpływa regularna wymiana informacji z kierowcą, dlatego wybrane trasy mogą być przesłane bezpośrednio do kabiny samochodu ciężarowego – na urządzenie telematyczne, które posiada wbudowaną nawigację. Daje to liczne korzyści dla kierowców i przewoźników – kierowcy mają zapewniony wgląd o aktualnych planów, a nawigacja precyzyjnie prowadzi ich do celu. W sytuacji, gdy przewóz odbiegnie od zaplanowanej trasy, system wysyła odpowiednie alerty do biura, umożliwiając szybką interwencję.

Jak korytarzowanie tras poprawia efektywność przewozów?

Coraz więcej firm decyduje się na korytarzowanie tras podczas wszystkich wykonywanych zleceń transportowych, uwzględniając nie tylko główne trasy, ale również dojazdy do miejsc załadunku i rozładunku. Taka strategia zwiększa kontrolę nad liczbą kilometrów pokonywanych z ładunkiem i bez, wpływając na efektywność przewozów. Zarządzanie flotą ciężarową to złożone, wieloetapowe zadanie – aby osiągać zamierzone wyniki finansowe, nawet najlepiej przemyślane trasy powinny być na bieżąco monitorowane i analizowane.

W obliczu wzrostu kosztów, takich jak ceny paliw, opłaty drogowe czy utrzymanie pojazdów, zbędne kilometry stają się coraz bardziej problematyczne. Z tego powodu skoncentrowane zarządzanie oraz korytarzowanie tras należy do ważnych elementów zwiększenia rentowności operacji w transporcie drogowym.

Korzyści korytarzowania dla kierowców ciężarówek

Korytarzowanie tras stanowi istotne ułatwienie w pracy kierowców zawodowych. Dzięki temu nie są zobowiązani do indywidualnego planowania przejazdów oraz korzystania z prywatnych nawigacji, co pozwala im skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu, wpływa korzystnie na efektywność przewozów oraz ogranicza potencjalne trudności związane z popełnianiem błędów w wyznaczaniu tras.

Ułatwia to również utrzymanie zgodności z planami spedytora, co z kolei redukuje ryzyko konfliktów i nieporozumień. Jest to szczególnie duże wsparcie dla nowo zatrudnionych kierowców, zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w transporcie drogowym. Dzięki korytarzowaniu tras od samego początku zyskują oni pełną orientację w trasach obsługiwanych przez swoją firmę, co sprzyja skutecznemu i spokojnemu realizowaniu powierzonych zadań.

Zalety korytarzowania dla firm transportowych

Pierwszym korzystnym aspektem, który daje przewoźnikom korytarzowanie tras, jest skuteczniejsze zarządzanie transportem i zwiększona kontrola nad przebytymi kilometrami – zarówno ładownymi, jak i pustymi. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie efektywności przewozów i minimalizacja zbędnych kosztów.

Kolejnym atutem jest monitorowanie wjazdów i wyjazdów z wyznaczonego korytarza przy użyciu systemu alertów. Pozwala to na natychmiastową reakcję w razie ewentualnych odstępstw od określonych tras i chroni przed potencjalnymi komplikacjami operacyjnymi.

Raporty i analizy tras, porównujące pierwotne plany z rzeczywistym przebiegiem, stanowią z kolei realną pomoc w procesie decyzyjnym. Są one praktycznym wsparciem w podejmowaniu decyzji, zarówno dotyczących wyceny zleceń, jak i optymalizacji tras transportowych z uwzględnieniem aktualnej sytuacji. Jest to kolejna kwestia, która przekłada się na ograniczanie kosztów operacyjnych i zwiększenie efektywności przewozów.

Jakie jeszcze korzyści zapewnia korytarzowanie tras?

  • łatwiejsze wdrożenie i zwiększanie wydajności kierowców;
  • zwiększenie bezpieczeństwa ładunku, pojazdów i pracowników;
  • podniesienie rentowności i minimalizacja strat czasowych;
  • niższe wydatki na paliwo i opłaty drogowe.

Praktyczne wskazówki do wprowadzenia korytarzowania tras

Wprowadzenie korytarzowania tras to właściwy moment na zdefiniowanie efektywnych procedur obsługi zleceń, obejmujących zarówno obszar biura, jak i obowiązki wykonywane przez kierowców. Istotne jest wzajemne zrozumienie i współpraca obu stron – jeśli kierowca posiada wiedzę o alternatywnej trasie, którą dobrze zna, a różni się ona od pierwotnie zaplanowanej przez spedytora, warto poddać ją analizie. Ostatecznie, jak mówi przysłowie, „co dwie głowy to nie jedna”.

Ponadto przeprowadzając korytarzowanie tras warto także pamiętać o dostosowaniu parametrów związanych z alertami – chodzi zwłaszcza o promień zjazdu z korytarza. Ustawiając zbyt krótki promień możemy spowodować generowanie niepotrzebnych powiadomień gdy kierowca wykonuje standardowe czynności, na przykład zjazd z autostrady na parking.

Zaleca się stosowanie promieni zjazdu na poziomie około 5 km. Pozwala to identyfikować takie sytuacje, jak przekroczenie wyznaczonej trasy w wyniku objazdu spowodowanego wypadkiem lub próba ominięcia korków. Właściwe dostosowanie alertów podnosi ich skuteczność i wartość informacyjną.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta