Spotkanie CORTE Enforcement Working Group w Podgoricy

Inelo Inelo
Aktualności

20 listopada 2024 roku w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, odbyło się kolejne spotkanie CORTE Enforcement Working Group, zorganizowane we współpracy z Transport Community Treaty. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele z Inelo, z Grupy Eurowag: Piotr Żółty, Małgorzata Pander, Mateusz Włoch oraz Bartłomiej Zgudziak.

Spotkanie zainaugurowała Minister Transportu Czarnogóry, a następnie zaprezentowano działalność Transport Community Treaty, które obejmuje sześć państw: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo, Macedonię Północną, Czarnogórę oraz Serbię. Głównym celem traktatu jest dostosowanie ustawodawstwa transportowego tych krajów do przepisów UE, w szczególności w zakresie Rozporządzeń 561/2006 oraz 165/2014, co ma przygotować je do wdrożenia inteligentnych tachografów.

OSNMA – opóźnienia w autoryzacji sygnału GNSS

Komisja Europejska poinformowała, że technologia OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) nie będzie gotowa przed styczniem 2025 roku. Po ogłoszeniu gotowości systemu, technologia ma być wprowadzana w nowych pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy dopiero po upływie 5 miesięcy. Co istotne, przewoźnicy nie będą musieli aktualizować dotychczasowych tachografów.

Wyzwania związane z tachografami w firmach spoza UE

Jednym z kluczowych tematów było stosowanie smart tachografów przez firmy transportowe spoza UE. Choć przedsiębiorstwa te nie są zobowiązane do posiadania najnowszych tachografów, często decydują się na ich wymianę lub zakup pojazdów wyposażonych w te urządzenia.

Problemem okazały się jednak praktyki kontrolne np. we Włoszech, gdzie nakładane są kary za korzystanie z nieprawidłowych tachografów. Jest to o tyle kontrowersyjne, że spełniają one wymagania starszych wersji a dodatkowo oferują więcej funkcji. Zgodnie z przepisami, firmy transportowe spoza UE realizujące przewozy na trasach UE-UE podlegają Rozporządzeniu 561/2006, ale nie Rozporządzeniu 165/2014. Oznacza to, że nie są zobowiązane do posiadania nowych inteligentnych tachografów. Jeśli jednak zdecydują się na ich stosowanie, nie powinno to skutkować nałożeniem kar.

Praktyczne wskazówki dla branży transportowej

W trakcie wydarzenia zaprezentowano dokumenty typu „How to” dotyczące m.in.: egzekwowania zakazu regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie, oceny ryzyka i dobrej reputacji, wdrożenia ERRU w 3 krokach, oceny ryzyka przedsiębiorstw transportu drogowego oraz egzekwowania obowiązku montażu tachografu G2V2 w pojazdach ciężarowych. Materiały te mają na celu ułatwienie pracy służbom kontrolnym, pomagając im lepiej zrozumieć kluczowe zagadnienia związane z przepisami transportowymi. Jednocześnie stanowią cenne wsparcie dla firm transportowych, wyjaśniając zawiłości związane z czasem pracy kierowców, obowiązującymi regulacjami oraz obsługą tachografów.

Rejestracja przekroczeń granic i wymiana tachografów

Ponadto poruszono kwestie rejestracji danych o przekroczeniach granic na kartach kierowców, szczególnie w kontekście wydłużonego okresu kontroli, który wejdzie w życie od nowego roku. Dyskutowano również na temat wymiany tachografów. Przedstawiciel Komisji Europejskiej poinformował, że nie planuje się zmian w przepisach w tym zakresie, ani wprowadzenia odgórnych wytycznych dotyczących łagodniejszego podejścia do kontroli w początkowym okresie obowiązywania nowych regulacji.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta