Od 2022 r. przewoźnicy muszą sięgnąć głębiej do kieszeni, a wszystko przez zmianę stawek opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg dla pojazdów ciężkich. Zmiana związana jest z mechanizmem waloryzacji, a nowe opłaty elektroniczne mają zwiększyć wpływ do Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) oraz rozwój infrastruktury drogowej w Polsce.
Nowe stawki opłat drogowych dla pojazdów ciężkich
Stawki opłat za przejazd 1 km drogi płatne nie były zmieniane od 2011 roku, jednak od teraz będą one waloryzowane, co 12 miesięcy. Ustalona tzw. opłata elektroniczna jest zależna od kategorii drogi, kategorii pojazdu oraz klasy emisji spalin. Należy pamiętać, że wnoszenie opłaty elektronicznej jest obowiązkowe dla wszystkich użytkowników, którzy poruszają się pojazdami ciężkimi po płatnych drogach w Polsce.
Podwyżki wynikają z dwóch aspektów:
- zakończenie stosowania 30% zniżki dla korzystających z e-TOLL (ulga obowiązywała od 1 października do 31 grudnia 2021 r.);
- waloryzacja stawek o odpowiednio dobrany wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych z pierwszych trzech kwartałów (w tym przypadku 4,2%).
Wysokość stawek można sprawdzić w tabelach na stronie: https://etoll.gov.pl/ciezarowe/platnosci/stawki/
Ulga e-TOLL
Warto pamiętać, że przedsiębiorcy rozliczając swoje dochody za 2021 r. mają prawo skorzystać z ulgi w podatku dochodowym tzw. ulgi e-TOLL, która obowiązuje od 29 czerwca 2021 r. i wynika z obowiązku wyposażenia pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL. Więcej informacji o uldze znajduje się tutaj>>>