Od 1 marca 2018 r. Biuro ds. Transportu Międzynarodowego zmienia zasady, na podstawie których wydawane będzie świadectwo kierowcy. To dokument niezbędny do zatrudnienia w transporcie międzynarodowym kierowcy spoza Unii Europejskiej.
Co się zmienia?
Dotychczas, aby uzyskać świadectwo kierowcy, wystarczyło złożyć oświadczenie o posiadaniu dokumentów takich jak potwierdzenie szkolenia dotyczącego kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego uzyskanego przez kierowcę na terytorium Unii Europejskiej. Nie wymagano okazania kopii tych dokumentów.
Od 1 marca bieżącego roku, do wydania świadectwa kierowcy niezbędne będzie przedstawienie kopii:
- świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy,
- zaświadczenia lekarskiego i psychologicznego, potwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Z czego wynikają zmiany?
W wyniku licznych kontroli wykryto nieprawidłowości w spełnieniu wymagań, na podstawie których uzyskiwano świadectwa kierowców. Podobne sygnały dochodziły również spoza granic naszego kraju. Przykładowo, służby kontrolne w Austrii oprócz sprawdzenia świadectwa kierowcy, wymagały również dosłania świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Ważne!
W przypadku niewłaściwego wykorzystywania przez przedsiębiorcę świadectwa kierowcy, polegającego na niespełnieniu warunków stanowiących podstawę jego wydania lub podaniu nieprawidłowych informacji we wniosku o wydanie świadectwa kierowcy, GITD cofa świadectwo kierowcy i zawiesza wydawanie nowych świadectw kierowcy przez okres roku.
Źródło: www.gitd.gov.pl