Ważna informacja dla przewoźników delegujących swoich kierowców do Niemiec. Od stycznia 2019 zmianie ulegnie płaca minimalna oraz wysokość świadczeń.
Wzrost płacy minimalnej
Co dwa lata w Niemczech wyznaczona Komisja ds. Minimalnego Wynagrodzenia przygotowuje wniosek wzrostu płacy minimalnej. Podczas spotkania Komisji pod koniec czerwca tego roku został przedstawiony raport, według którego zaleca się podwyższenie ustawowego wynagrodzenia minimalnego w dwóch etapach. Rząd federalny zastosował się do tego wniosku.
20 listopada 2018 r. w Federalnym Dzienniku Ustaw ogłoszono Drugie Rozporządzenie w sprawie minimalnych wynagrodzeń, z którego wynika wzrost ustawowej płacy minimalnej do 9,19 euro od 1 stycznia 2019 r., a w związku z dobrą koniunkturą minimalna stawka godzinowa od 2020 r. ma wynieść 9,35 euro. Taka zmiana wynagrodzenia argumentowana jest analizą Federalnego Urzędu Statystycznego, który wykazał, że wynagrodzenie w Niemczech w ciągu dwóch ostatnich lat wrosło o średnio 4,8%.
Nowe stawki świadczeń
Równolegle do zmiany minimalnego wynagrodzenia, 19 października 2018 r. Rada Federalna Niemiec zaakceptowała nowe stawki świadczeń wynikające z rozporządzenia SvEV. Wzrost jest wynikiem inflacji cen konsumpcyjnych w analizowanym okresie czerwiec 2017 – czerwiec 2018 i wyniósł on 2,2% na żywność w zakresie usług hotelowych i restauracyjnych oraz 2,1% dla wartości nieruchomości oraz czynszów.
Nowe stawki świadczeń będą wynosić 251 euro na wyżywienie oraz 231 euro na zakwaterowanie. W przeliczeniu na dzień jest to odpowiednio 8,37 euro oraz 7,70 euro i takie wartości należy uwzględnić przy zaliczaniu polskich świadczeń na poczet płacy minimalnej na terytorium Niemiec od 1 stycznia 2019 roku. Opisane zmiany OCRK uwzględni w kolejnych raportach.