Ile razy w ciągu tygodnia kalendarzowego kierowca, zgodnie z treścią rozporządzenia 561/2006, może wydłużyć czas jazdy do 10 godzin?
Maksymalnie dwa razy w tygodniu, przy czym należy uważać i pamiętać, że KAŻDE wydłużenie czasu jazdy dziennej >9:00h jest już przedłużeniem jazdy do 10h.
Pozostałe pytania i odpowiedzi (4)
Pytanie
Do którego tygodnia zaliczymy przedłużenie dziennego czasu prowadzenia pojazdu do którego doszło na przełomie tygodni np. z niedzieli na poniedziałek ?
Odpowiedź
Przepisy nie regulują przypadku wystąpienia wydłużenia czasu jazdy dziennej do 10 godzin na przełomie tygodni. Ze względu na różne interpretacje organów kontrolnych najbezpieczniej jest przypisywać wydłużenie czasu jazdy do oby tygodni. Bazując na doświadczeniu, organy kontrolne często przypisują wydłużenie czasu jazdy do tego tygodnia, w którym rozpoczęła się dodatkowa godzina jazdy dziennej, np. jeśli kierowca kontynuuje jazdę powyżej 9 godzin w niedzielę to w tym przypadku przedłużenie może zostać przypisane do pierwszego tygodnia. Rzadziej można się spotkać z podejściem, że organ kontrolny stwierdzi, że skoro wydłużona jazda dzienna wystąpiła na przełomie dwóch tygodni to zostanie podzielona wg północy czasu lokalnego kraju rejestracji pojazdu, np. 6 godzin do niedzieli, 4 do poniedziałku i nie będzie to traktowane jako przedłużenie czasu jazdy dziennej.
Pytanie
45h pauzę tygodniową kończę w piątek o 0600 i zaczynam tydzień. W piątek jadę 9h w sobotę 9.45 w niedzielę 9.50 czy w poniedziałek i wtorek mogę jechać kolejne ponad 9h dodam że przed pauzą 45h nie miałem ponad 9h jazdy. Chodzi mi o to czy mogę 4 dni z rzędu jechać ponad 9h
Odpowiedź
Tak, można 4 razy z rzędu przedłużyć czas jazdy dziennej – robiąc to jak w przykładzie w sobotę (1x10), niedzielę (2x10), poniedziałek (1x10), wtorek (2x10). Wynika to z przepisów rozporządzenia 561, które określa, że czas jazdy dziennej można przedłużyć dwukrotnie w tygodniu, który jest zdefiniowany jako okres od 00 w poniedziałek do 24 w niedzielę. Należy jednak uważać, gdyż jeśli jedno z przedłużeń przypada na przełomie tygodni (początek dziennego okresu jazdy w niedzielę, koniec w poniedziałek) to najczęściej jest klasyfikowane jako przedłużenie do kolejnego tygodnia, czyli tego, w którym zaczął się przedłużony czas jazdy (ponad 9h). Brak jednak w tym zakresie przepisów i wytycznych.