Avatar
  Kamil-12 18 czerwca 2024

  Od kiedy granice będą zaznaczane automatycznie w tachografach?

  Od momentu kiedy pojazd przekroczy granicę z nowym tachografem G2V2, lokalizator zintegrowany z urządzeniem przekaże długość i szerokość geograficzną do urządzenia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zobacz najbardziej aktualną odpowiedź w tym temacie dodaną przez
  Jakub Ordon Ekspert OCRK w zakresie ITD i PIP

  Pozostałe pytania i odpowiedzi (2)

  Pytanie

  Avatar
  Emilia 21 czerwca 2024

  Czy kierowca posiadający najnowszą kartę do tachografu G2 (wydana w VI/2024), jadąc pojazdem z tachografem G2V2 nadal ma obowiązek zatrzymania się na granicy w celu wpisania kraju rozpoczęcia? Czy wystarczy, ażeby tachograf zaznaczył moment przekroczenia granicy?

  Odpowiedź

  Jakub Ordon Ekspert OCRK w zakresie ITD i PIP 8 lipca 2024

  Zgodnie z przepisami rozporządzenia 165/2014 art. 34 ust. 7 wystarczy, żeby tachograf był G2V2 – wtedy kierowca nie ma obowiązku ręcznego zaznaczania wpisu kraju przekroczenia granicy. Jednak w praktyce, aby uniknąć problemów podczas kontroli, ew. kar czy problemów z rozliczeniem warto sprawdzić czy tachograf zapisuje automatyczne przekroczenie granic na karcie kierowcy. W tym celu należy sprawdzić wersję karty kierowcy na wydruku z tachografu -> jeśli obok numeru karty kierowcy na wydruku z najnowszego tachografu jest symbol G2V2 to znaczy, że przekroczenia granic automatycznie na tej karcie będą się zapisywać, więc potrzeby zatrzymywania i dokonywania tego wpisu ręcznie. Jeśli obok numeru karty kierowcy na wydruku z najnowszego tachografu jest symbol G2V1 lub G1 to znaczy, że jest to karta starszego typu i nie będą się na niej zapisywać automatyczne przekroczenia granic, dlatego trzeba to robić nadal ręcznie. Wyjątek stanowią odpowiednio skalibrowane tachografy G2V2 marki Stoneridge, które nawet na starszych kartach dodają wpis kraju rozpoczęcia po przekroczeniu granicy.

  Chcesz zadać dodatkowe pytanie w tym temacie?