Nowy system poboru opłat e-TOLL

system e-toll

e-TOLL a GBox

Z dniem 1 czerwca 2021 r. system GBox otrzymał akredytację od Krajowej Administracji Skarbowej dla nowego systemu poboru opłat e-Toll.  Nasze urządzenia GPS przeszły pozytywnie testy integracyjne, spełniając wszystkie podstawowe wymogi techniczne. System GBox Light i Assist jest w pełni zintegrowany z systemem e-Toll.

Ze względu na wytyczne Krajowej Administracji Skarbowej, która narzuciła dodatkowe rozwiązania technologiczne, niezbędna do integracji z system e-TOLL  będzie wymiana lub modernizacja urządzeń. Nie dotyczy to urządzeń montowanych przez nas od 1 kwietnia br., które są zgodne z wymaganiami KAS.

Wychodząc naprzeciw Państwa  potrzebom, obecnie pracujemy nad ekonomicznymi rozwiązaniami dla nowego systemu poboru opłat. Już wkrótce przedstawimy Państwu szczegóły pełnej oferty urządzeń zintegrowanych z nowym systemem e-TOLL.

Zgoda na dopuszczenie do e-TOLL

Strony rządowe

https://etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/urz%C4%85dzenia/zsl/

https://www.gov.pl/web/kas/informacje-dla-operatorow-obu-i-zsl

Co to jest e-TOLL – ważne daty

25 maja 2021 Ministerstwo Finansów uruchomiło rejestrację w systemie e-TOLL oraz Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. W czerwcu 2021 r. na 280 km państwowych dróg płatnych zostanie uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL, oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego, który zastąpi dotychczasowy system viaTOLL, opierający  się na pozycjonowaniu radiowym. Okres przejściowy, w którym działać będą równolegle oba systemy potrwa do 30 września 2021.

Czym jest nowy system poboru opłat e-TOLL?

Nowy system poboru opłat e-TOLL jest rozwiązaniem tworzonym, wdrażanym, utrzymywanym, a także monitorowanym przez Krajową Administrację Skarbową. Najważniejszą zmianą wynikającą z przejścia z obecnego systemu viaTOLL na system poboru opłat e-TOLL jest rezygnacja z technologii radiowej (DSRC) na rzecz pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych (GNSS). Każdy użytkownik pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów poruszający się drogami płatnymi może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazywania danych lokalizacyjnych do systemu:

  • Aplikację e-TOLL PL
  • Urządzenie pokładowe OBU
  • Zewnętrzny System Lokalizacji (ZSL)

Zewnętrznym  Systemem Lokalizacji zintegrowanym z nowym systemem poboru opłat w Polsce  będzie urządzenie GBox, którego producentem jest Grupa Inelo. Aktualnie finalizowany jest proces integracji, który zakończy się dopuszczeniem GBox do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Ponadto w urządzeniach GBox-X  dodana została obsługa sieci Galileo i  GLONAS, wspomaganie działania lokalizacji w ramach europejskiego systemu pozycjonowania za pomocą systemu EGNOS oraz obsługę A-GPS, w celu przyspieszenia ustalenia pozycji. Podjęte działania umożliwią płynne  dostosowanie się do nowego systemu poboru opłat e-TOLL.