Użyczenie licencji transportowej – czy to możliwe?

licencja transportowa, Certyfikat Kompetencji Zawodowych
Inelo Inelo
Blog

Legalne wykonywanie usług przewoźnika drogowego wymaga szeregu pozwoleń i dokumentów. Firmy transportowe doskonale wiedzą, że do wykonywania zleceń potrzebna jest licencja transportowa. W jaki sposób ją uzyskać i jakie inne papiery pozwolą nam rozpocząć karierę w tej branży? Odpowiedzi znajdziemy w tekście poniżej.

Czym jest licencja transportowa?

Licencja transportowa to dokument, który umożliwia wykonywanie zawodu przewoźnika w transporcie drogowym. Od uzyskania licencji transportowej zależy, czy firma będzie mogła legalnie przewozić osoby lub towar.

Kto może uzyskać licencję transportową?

Obowiązek posiadania licencji, czyli pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego reguluje ustawa o transporcie drogowym z dnia 15.08.2013 roku na zasadach określonych w rozporządzeniu PE i Rady nr 1072/2009. Licencję transportową może uzyskać osoba prowadząca działalność gospodarczą, zarządzająca spółka jawną lub komandytową lub członek zarządu firmy pod warunkiem, że nie byli do tej pory prawomocnie karani na skutek:

  • przestępstw skarbowych    
  • umyślnych przestępstw w komunikacji, mieniu skarbowych, w zakresie obrotu gospodarczego, wiarygodności dokumentów, środowisku lub warunkach pracy i płacy.

Przedsiębiorcę skreślają też przestępstwa mające związek z wykonywaniem zawodu i, co oczywiste, orzeczenia zakazujące działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Warunkiem wydania licencji jest także posiadanie przez jedną z osób zarządzających firmą albo transportem w firmie certyfikatu kompetencji zawodowych.

Co ważne, licencji transportowej nie uzyskamy bez udokumentowania, że firma posiada w swoich zasobach 50 tys. euro lub ich równowartość. Można to zrobić pokazując sprawozdanie finansowe, rachunek bankowy, dowód na posiadanie akcji, udziałów lub nieruchomości albo uzyskując poręczenie bankowe.

Kto i na jak długo może wydać pozwolenie na licencję transportową?

Jak zdobyć nr licencji transportowej? Żeby zdobyć licencję transportową należy udać się do lokalnego starostwa. Sprawę można załatwić elektronicznie, listownie albo podczas wizyty w urzędzie. Licencja transportowa jest wydawana na okres od 2 do 50 lat, a w przypadku licencji wspólnotowej, czyli pozwalającej legalnie działać zagranicą, na okres od 2 do 10 lat (w tym drugim przypadku nadać licencję transportową może GITF). Przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek zastanawiają się często, jak długo trzeba czekać na wydanie licencji transportowej. Odpowiedź brzmi: stosunkowo krótko. Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj do 20 dni roboczych.

Czy można użyczyć licencji transportowej?

Użyczenie licencji nie jest możliwe. Jasno określa to ustawa o transporcie drogowym. Przedsiębiorca „użyczając” licencję transportową naraża się na jej utratę. Nie zniechęca to jednak tych, którzy zastanawiają się mimo wszystko jak ominąć licencję na transport. Na pytanie „Ile kosztuje użyczenie licencji transportowej?” można śmiało powiedzieć: bardzo dużo, bo kosztem jest zazwyczaj wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Pożyczając licencję transportową narażamy się po prostu na zakaz wykonywania zawodu przewoźnika.

Użyczenie licencji transportowej a użyczenie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych


O ile użyczenie licencji transportowej nie jest możliwe, użyczanie certyfikatu kompetencji zawodowych jest sprawą bardziej skomplikowaną i niejednoznaczną. Certyfikat kompetencji zawodowych musi posiadać przynajmniej jedna osoba zarządzająca transportem w firmie. Ustawodawcy trudno jednak często zweryfikować, na jakiej zasadzie odbywa się współpraca przewoźnika drogowego i pracownika odpowiedzialnego za zarządzanie transportem drogowym. Czasami użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych sprowadza się do „użyczenia” swoich usług. Taki układ wystarcza jednak do tego, żeby przewoźnik drogowy mógł dalej realizować frachty.

Kto może użyczyć Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Zgodnie z literą prawa użyczenie certyfikatu kompetencji jest jednoznacznie nielegalne. Z tego powodu można spotkać posiadaczy certyfikatu, którzy oferują w tym zakresie swoje usługi. Choć pojawia się szereg pytań dotyczących legalności takiego procederu, na aukcjach internetowych można często napotkać na takie oferty.

Cofnięcie licencji transportowej – kiedy jest to możliwe?

Tak jak każde inne pozwolenie, licencję transportową można cofnąć w kilku przypadkach. Licencję transportową straci przewoźnik, który:

  • otrzyma prawomocny wyrok zakazujący działalności w obszarze, który do prowadzenia biznesu wymaga takiej właśnie licencji (zarówno licencji krajowej, jak i licencji wspólnotowej),
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie prowadził działań nakładających na niego obowiązek posiadania licencji transportowej,
  • usłyszał prawomocny wyrok zakazujący prowadzenia działalności związanej z transportem drogowym.

Uzyskanie licencji transportowej i certyfikatu kompetencji zawodowych to proces, który wymaga z naszej strony sporego zaangażowania, jednak włożony w to wysiłek się opłaca. Podstawowym argumentem jest prozaiczny, ale ważny: uzyskując licencję i certyfikat prowadzimy swój biznes zgodnie z prawem – to tylko tyle i aż tyle.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta