Czym są plomby transportowe i dlaczego są stosowane?

plomba transportowa, eletroniczna plomba transportowa
Inelo Inelo
Blog

Zapewnienie bezpieczeństwa przewożonego towaru to jedno z najważniejszych zadań podczas realizacji każdego zlecenia transportowego. Plomby transportowe są powszechnie wykorzystywanym elementem zabezpieczającym zawartość naczepy. Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób i w jakich sytuacjach należy zabezpieczać ładunek za pomocą plomb transportowych? Sprawdź!

Co to jest plomba transportowa?

Plomba transportowa to mechanizm, który chroni przewożony towar przed uszkodzeniem, kradzieżą, podmienieniem oraz wszelkimi innymi potencjalnymi manipulacjami. Plomba najczęściej jest plastikowa lub wykonana z metalu, zwykle występuje pod postacią linki lub naklejki. Każda plomba zabezpieczająca posiada własny indywidualny numer, który widnieje w dokumentach przewozowych, dzięki czemu kierowca może w szybki sposób zweryfikować, czy nie doszło do próby jej podmienienia. Nienaruszona plomba transportowa jest gwarancją tego, że ładunek pozostaje w niezmienionym stanie oraz że nikt nieuprawniony nie uzyskał do niego dostępu.

Niezależnie od rodzaju i sposobu wykonania, plomby transportowe mają takie samo zastosowanie –  przede wszystkim chronić towar przed kradzieżą. Uszkodzona lub zerwana plomba zabezpieczająca stanowi dla kierowcy wyraźny sygnał alarmowy – świadczący o tym, że ktoś nieuprawniony uzyskał lub próbował uzyskać dostęp do towaru znajdującego się w naczepie pojazdu transportowego. Plomby działają w bardzo prosty sposób, są jednak bardzo skuteczne w wykrywaniu takich sytuacji. Ich stosowanie pozwala również na znaczne przyspieszenie monitorowania stanu transportu – kierowca nie musi sprawdzać całego ładunku, wystarczy kontrola samej plomby.

Czy stosowanie plomb zabezpieczających jest konieczne?

Nie ma przepisów prawnych, które obligują przewoźników do używania plomb transportowych, jednak ich stosowanie jest niezwykle istotne, aby zapewnić właściwe bezpieczeństwo dla przewożonych towarów. Są one tanim, szybkim i skutecznym sposobem ochrony przed kradzieżami i manipulacjami, a ich regularna kontrola pozwala określić, na jakim etapie transportu doszło do nieuprawnionej ingerencji w zawartość naczepy. Do większości kradzieży dochodzi na parkingach niestrzeżonych, jednak trudno zaplanować trasę przewozu bez zatrzymywania się w tego typu miejscach. Tym bardziej warto zabezpieczać towary przy użyciu plomby.

Czym jest elektroniczna plomba transportowa?

Specjalnym rodzajem plomb transportowych są tzw. plomby elektroniczne. Są to inteligentne rozwiązania technologiczne, które oprócz opisanych powyżej funkcjonalności, zapewniają dodatkowe informacje na temat wykonywanego przewozu, na przykład monitoring w czasie rzeczywistym uzyskiwany dzięki wykorzystaniu nadajników GPS. Urządzenia mogą dostarczać również takich danych jak kierunek i prędkość pojazdu oraz statusy: otwarcie, zamknięcie lub naruszenie plomby. W razie próby nieautoryzowanego otwarcia naczepy wysyłany jest natychmiastowy alert. Dostęp do plomby elektronicznej można uzyskać między innymi za pomocą kodu PIN, kart RFID, aplikacji mobilnych czy telefonów komórkowych.

Jakie są procedury związane ze stosowaniem plomb transportowych?

Procedury mogą częściowo różnić się w zależności od firmy, która realizuje zlecenie, jest jednak kilka niezmiennych elementów. Jednym z obowiązków kierowcy jest regularna kontrola numerów plomby transportowej. Należy zrobić to zarówno przed rozpoczęciem jazdy, jak i w podczas postojów oraz po dowiezieniu towaru do miejsca docelowego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości (np. w sytuacji, kiedy numery są niezgodne ze wskazanymi w dokumentach przewozowych lub kiedy wystąpiły uszkodzenia plomby) kierowca musi niezwłocznie skontaktować się z dyspozytorem. W razie stwierdzenia uszkodzeń towaru przez odbiorcę należy spisać protokół szkodowy.

Kto i kiedy może zerwać plombę transportową?

W kontekście procedur szczególną uwagę trzeba zwrócić na sytuacje, w których plomba transportowa może zostać zerwana. Należy pamiętać, że kierowca w żadnej sytuacji nie może zrobić tego na własną rękę – skutkowałoby to wszczęciem postępowania. Uprawnione jednostki to między innymi Służba Celna i Krajowa Administracja Skarbowa. Funkcjonariusze mają prawo do przeprowadzenia kontroli przewożonego w naczepie towaru, która zakończona jest wydaniem kierowcy stosownego protokołu lub wpisu w CRM. Jest to dowód na uprawnione zerwanie zabezpieczeń. Czynności funkcjonariuszy zakończone są założeniem nowej plomby.

Jak założyć plombę transportową?

Sposób założenia plomby transportowej zależy od jej rodzaju – w pierwszej kolejności należy zapoznać się z rekomendacjami producenta. Następnie trzeba sprawdzić, czy linka oraz jej końcówki nie są  w żaden sposób uszkodzone. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Linka nie może wisieć i musi być przewleczona przez wszystkie przeznaczone do tego miejsca – klamry plandeki oraz pierścienie przedniego i tylnego napinacza. Sama plomba musi być umieszczona w taki sposób, aby ulegała zniszczeniu podczas zdejmowania.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta