Niespotykana skala naruszeń wykryta z oprogramowaniem TachoScan Control

Inelo Inelo
Aktualności

Dane z inteligentnego tachografu przeanalizowane w programie TachoScan Control firmy INELO, pozwoliły na wykrycie znacznych wykroczeń podczas kontroli transportu żywych zwierząt z Białorusi do Niemiec.

Niechlubny rekord naruszeń

16 października 2019 r. na drodze ekspresowej S8 na punkcie w Rzędzianach inspektorzy WITD Białystok zatrzymali do kontroli pojazd polskiego przewoźnika przeznaczony pod załadunek żywych zwierząt. O ile stan techniczny pojazdu nie budził żadnych zastrzeżeń, to analiza danych z pamięci masowej tachografu oraz kart kierowców jadących w załodze, wykazała rekordową liczbę wykroczeń.

W okresie, który podlega kontroli, czyli 28 dni + 1 ujawniono łącznie aż 40 naruszeń, takich jak:

  • skrócenie wymaganego skróconego okresu odpoczynku dziennego
  • przekroczenie dziennego czasu prowadzenia pojazdu
  • przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy
  • przekroczenie 6 kolejnych okresów 24 godzinnych od uprzedniego tygodniowego okresu odpoczynku
  • przekroczenie maksymalnego dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu
  • przekroczenie dopuszczalnego tygodniowego czasu prowadzenia pojazdów
  • niewłaściwą obsługę lub odłączenie homologowanego i sprawnego technicznie tachografu, skutkujące nierejestrowaniem na wykresówce lub na karcie kierowcy aktywności kierowcy, prędkości pojazdu lub przebytej drogi
  • naruszenie obowiązku terminowego pobierania danych z karty kierowcy.

Zasłużona kara za narażanie zdrowia i bezpieczeństwa

Tak duża liczba nieprawidłowości skutkowała nałożeniem na kierowców mandatów w kwocie 21 550 zł. Przewoźnik otrzymał karę w wysokości 12 tys. zł. Jest to maksymalny wymiar kary dla właściciela firmy transportowej. Gdyby nie ten limit, przewoźnik miałby do zapłacenia znacznie więcej, bo nawet 107 500 zł.

Kara z pewnością była zasłużona, bowiem kierowcy, notorycznie łamiąc przepisy, narażali zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Równocześnie wykroczenia mogły wpłynąć także na zagrożenie dobrostanu przewożonych zwierząt, więc informacja o nich została skierowana do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Ważne dane ze smart tachografu

Na stwierdzenie naruszeń pozwolił inteligentny tachograf, który, przypomnijmy, od 15 czerwca tego roku obowiązkowo montowany jest we wszystkich nowych pojazdach zarejestrowanych po tej dacie. Smart tachografy dają służbom kontrolnym znacznie większe możliwości weryfikacji wykroczeń m.in. dzięki dodatkowym danym lokalizacyjnym, których odczyt w urządzeniach poprzedniej generacji nie był możliwy.

Analiza z oprogramowaniem TachoScan Control

Do odczytu i analizy danych z inteligentnego tachografu posłużyło oprogramowanie TachoScan Control firmy INELO, stworzone na potrzeby służb kontrolnych i dostosowane do urządzeń nowej generacji. Dane geolokalizacyjne w programie można analizować już od czerwca, czyli od momentu wejścia na rynek smart tachografów i nowych kart kierowcy.  Sprawna analiza nie byłaby możliwa, gdyby TachoScan Control w przystępny sposób nie wyświetlał wszystkich danych, tj. danych lokalizacyjnych na mapie wraz z optymalną trasą i szybkim podglądem kraju w jakim znajdował się pojazd, jazd bez karty oraz możliwości przypisania jazd bez karty do konkretnych kierowców w celu analizy naruszeń. Podkreślają to zresztą sami inspektorzy: „Na uwagę zasługuje fakt dostępności przy analizie pobranych danych z tachografu nowych informacji z geolokalizacji, które w przeprowadzonej kontroli okazały się niezwykle pomocne do ustalenia stanu faktycznego.”

Źródło: WITD

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta