Dopuszczalna masa całkowita – co trzeba wiedzieć o DMC?

Inelo Inelo
Blog

DMC – kluczowy skrót w branży

DMC (dopuszczalna masa całkowita) – te trzy litery oznaczają maksymalną masę, jaką mogą mieć poszczególne typy pojazdów poruszające się po drogach w danym kraju.

Wymagania dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce definiuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Kwestia tego, ile jaki pojazd może ważyć, określona jest w par. 3, drugiego działu rozporządzenia pt. wymiary, masy i naciski osi pojazdu.

Co się składa na dopuszczalną masę całkowitą pojazdu?

DMC określa producent danego pojazdu, przy czym brane są tu pod uwagę przepisy obowiązujące w regionach, w których dany model jest sprzedawany. W skrócie – konstrukcje na rynki brazylijski czy australijski różnią się od tych sprzedawanych np. w Europie. Na dopuszczalną masę całkowitą składają się masa własna gotowego do drogi pojazdu oraz masa jego możliwego obciążenia (zgodnie z wartościami w homologacji). Przykładowo, jeżeli pojazd waży 8 t, a producent określa, że można go obciążyć ładunkiem nie cięższym niż 10 t, to DMC takiego samochodu czy przyczepy wynosi 18 t.

Przekroczona dopuszczalna masa całkowita pojazdu – skutki i konsekwencje

Limity ciężaru pojazdów oraz nacisku wywieranego przez ich osie wynikają z troski o stan dróg oraz bezpieczeństwo. Dlatego też kierowcy i przewoźnicy muszą się liczyć z tym, że masa ich pojazdu może być skontrolowana. Przyłapanym na przekroczeniu DMC grożą nie tylko dotkliwe kary finansowe, lecz także przymusowe wstrzymanie jazdy do czasu przeładowania nadmiarowego ciężaru na inny pojazd. To z kolei skutkuje wydłużeniem czasu transportu i niedotrzymaniem ustalonego terminu wykonania usługi.

Załadunek pojazdu – o czym trzeba pamiętać?

Prawidłowe rozłożenie ładunku ma wpływ nie tylko na zachowanie pojazdu na drodze, ale także na obciążenie poszczególnych osi. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązują limity nacisku, jaki może wywierać oś. Warto zatem odpowiednio przygotować kierowców w tym zakresie. Świadomy kierowca szybciej „wyłapie”, że jego pojazd jest niewłaściwie obciążany, a tym samym ma możliwość reakcji i uniknięcie potencjalnych kar i strat czasowych.

Ograniczenia tonażowe 

W Polsce na wielu odcinkach dróg maksymalny nacisk osi napędowej pojazdu jest ograniczony do 8 lub 10 t. Dodatkowo, w zależności od warunków pogodowych (np. w lecie) i/lub kalendarza świąt czy dni wolnych, wprowadzane są ograniczenia tonażowe dla ciężarówek o DMC pow. 12 t.

Szkolenia dla kierowców, czyli lekka wiedza

Jak wspominaliśmy wcześniej, niewiedza czy brak doświadczenia pracowników firmy transportowej może mieć ciężkie konsekwencje dla przedsiębiorstwa. Stąd też szkolenia dla kierowców (linkowanie do https://szkoleniadlatransportu.pl/szkolenia/) lub inne dedykowane poszczególnym grupom osób zaangażowanych w transport (np.spedytorzy) nie są jedynie kosztem, ale przede wszystkim – inwestycją w spokój, czas i pieniądze właściciela firmy transportowej i jego ludzi.

Dopuszczalne wartości DMC (dopuszczalna masa całkowita) w Polsce:

  • 10 t dla przyczepy jednoosiowej;
  • 11 t dla przyczepy z jedną osią centralną;
  • 18 t dla dwuosiowego pojazdu samochodowego lub dwuosiowej przyczepy;
  • 19 t dla dwuosiowego pojazdu samochodowego zasilanego paliwem alternatywnym (np. wodór, CNG, LNG, prąd elektryczny);
  • 19,5 t dla dwuosiowego autobusu;
  • 24 t dla przyczepy z liczbą kół większą niż dwa;
  • 25 t dla trzyosiowego pojazdu samochodowego;
  • 26 t dla trzyosiowego pojazdu samochodowego z bliźniaczymi kołami osi napędzanych. Limit nacisku każdej z osi to 9,5 t;
  • 28 t dla trzyosiowego autobusu przegubowego lub 29 t w przypadku zasilania paliwem alternatywnym;
  • 28 t dla zestawu pojazdów mających łącznie trzy osie;
  • 32 t dla pojazdu samochodowego o liczbie osi większej niż trzy;
  • 34 t dla pojazdu samochodowego czteroosiowego typu wywrotka lub betoniarka;
  • 35 t dla zestawu złożonego z pojazdu samochodowego/ciągnika siodłowego o trzech osiach i jednoosiowej przyczepy/naczepy;
  • 36 t dla zestawu złożonego z trzyosiowego ciągnika siodłowego z osią napędową z kołami bliźniaczymi i zawieszeniem pneumatycznym oraz naczepy jednoosiowej;
  • 36 t dla zestawu złożonego z dwuosiowego pojazdu samochodowego z kołami bliźniaczymi i zawieszeniem pneumatycznym tylnej osi oraz przyczepy jednoosiowej. Limit nacisku każdej z osi to 9,5 t;
  • 36 t dla zestawu złożonego z dwuosiowego pojazdu samochodowego i dwuosiowej przyczepy;
  • 36 t dla zestawu złożonego z dwuosiowego ciągnika i dwuosiowej naczepy z rozstawem nie większym niż 1,8 m;
  • 38 t dla zestawu złożonego z dwuosiowego ciągnika z kołami bliźniaczymi i zawieszeniem pneumatycznym tylnej osi oraz dwuosiowej naczepy z rozstawem osi pow. 1,8 m;
  • 40 t dla zestawu złożonego z ciągnika (2 lub 3 osie) oraz trzyosiowej naczepy;
  • 44 t dla zestawu złożonego z trzyosiowego ciągnika i trzyosiowej naczepy, przewożącego 40-stopowy kontener ISO w transporcie kombinowanym

Ważne!

Udział masy na oś lub osie napędowe pojazdu lub zespołu pojazdów nie może być mniejszy niż 25% ich rzeczywistej masy całkowitej.

Ciekawostki o DMC – tego mogłeś nie wiedzieć!

10 000 zł – to kara za przekroczenie DMC o co najmniej 25 proc. (w przypadku pojazdu o DMC pow. 12 t). W Belgii za przekroczenie DMC o 3 t można zapłacić ponad 300 000 zł!

450 ton ładunku może zabrać największa ciężarówka na świecie. To wywrotka 75710 białoruskiej firmy BelAZ. Wykorzystuje się je głównie do wywozu urobku w kopalniach odkrywkowych. Na zwykłych drogach raczej by się nie zmieściła. Ma 9,87 m szerokości!

113 naczep liczył najdłuższy pociąg drogowy świata zarejestrowany w księdze rekordów Guinnessa. Łączna masa zestawu, razem z ciągnikiem Mack Titan, to około 1300 ton! Ten rekord został ustanowiony w kraju, w którym pociągi drogowe są na porządku dziennym, czyli w Australii.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta