BREXIT – i co dalej?

Inelo Inelo
Aktualności

 

W związku z przedłużającymi się negocjacjami pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią, dalej nie wiemy, w jaki sposób będzie odbywał się transport drogowy po 01.01.2021 r. Nikt z poziomu decydentów w Brukseli nie potrafi powiedzieć, na jakiej zasadzie (licencja czy zezwolenie?) unijni przewoźnicy będą wjeżdżali na teren Wielkiej Brytanii.

Wychodząc naprzeciw tej patowej sytuacji, Komisja Europejska przygotowała projekt Rozporządzenia, który umożliwiałby kontynuowanie transportu drogowego zarówno osób i rzeczy w relacjach UE – Wielka Brytania, na zasadzie utrzymania dotychczasowych warunków, czyli posługiwania się licencją na międzynarodowy zarobkowy przewóz drogowy. Takie tymczasowe rozwiązanie miałoby funkcjonować do 30 czerwca 2021 r.

Podpisanie i wejście w życie wspomnianego Rozporządzenia uzależnione jest od końcowego wyniku toczących się rozmów brexitowych. W przypadku braku porozumienia i „twardego brexitu”, Unia opublikowałaby przedmiotowe Rozporządzenie, które byłoby podstawą do dalszego wykonywania transportu do i z Wielkiej Brytanii.

To doraźne Rozporządzenie gwarantowałby stronie brytyjskiej możliwość wjazdu i wykonywania przewozów na dotychczasowych zasadach na terenie Unii. Oczywiście jego funkcjonowanie na zasadzie wzajemności, gwarantowałby takie same rozwiązania dla przewoźników unijnych w celu wykonywania transportu drogowego w kierunku Wielkiej Brytanii.

Zobacz treści projektu Rozporządzenia >>>

 

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta