2250 zł – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2019 r.

Inelo Inelo
Brak kategorii

Rząd podniesie w 2019 r. płacę minimalną. W portfelach osób zarabiających minimalne wynagrodzenie, przybędzie 104 zł miesięcznie.

Kolejny wzrost płacy minimalnej

Płaca minimalna w przyszłym roku ponownie wzrośnie i wyniesie 2250 zł brutto. Pracownicy otrzymają minimalną stawkę godzinową w kwocie 14,70 zł brutto. Oznacza to wzrost o 7,1 proc. w stosunku do dotychczasowego wynagrodzenia minimalnego, które wynosiło 2100 zł brutto.

Taka podwyżka pozwoli na zachowanie relacji minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego, co zdaniem Minister Elżbiety Rafalskiej w sytuacji wzrostu gospodarczego jest bardzo ważne.

Ile zyska pracownik?

Stawka minimalna wzrośnie zarówno dla osób zatrudnionych na etacie, jak i tych, które pracują w oparciu o umowę o dzieło i na zlecenie. Pracownik etatowy po zmianie otrzyma „na rękę” 1634 zł, co oznacza zwiększenie płacy o 104 zł na miesiąc (teraz jest to 1530 zł).

Zgodnie z przepisami rząd do 15 września ma przyjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. Wysokość stawki jest wynikiem rozmów z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, które postulowały wyższe wynagrodzenie minimalne. Początkowo rząd planował podnieść płacę minimalną do 2220 zł brutto.

Skontaktuj się z nami.

Wybierz sposób kontaktu najlepszy dla Ciebie.

    Biuro obsługi klienta