• Polski
 • English
 • 2019.01.14 Piotr Pietrasina

  Kolejne zmiany stawek płac minimalnych w 2019

  W Austrii oraz Finlandii nastąpiła noworoczna aktualizacja stawek wynagrodzenia minimalnego oraz dodatków. Przy tej okazji przypominamy o zgłaszaniu kierowców delegowanych do pracy w tych krajach!

  Zmiana stawek płacy minimalnej i dodatków

  I. AUSTRIA – zmiana stawek płacy minimalnej oraz dodatków od 1 stycznia 2019 r (w EUR).

  a) w transporcie rzeczy:

  b) przewóz osób: c) Dodatki:
  • Dieta – Regularny przewóz osób: 18,84 €
  • Dieta – Okazjonalny przewóz osób: 24,00 €
  • Dodatek noclegowy – przewozu osób: 4,64 €
  W przypadku wypełniania zaświadczeń ZKO3-T należy już uwzględnić powyższe stawki.  

  II. Finlandia

  • zmiana stawek płacy minimalnej  od 1 lutego 2019r
  • zmiana stawek płacy minimalnej  od 1 października 2019r
   

  W przypadku posiadania najnowszej wersji oprogramowania 4Trans stawki zostaną zaktualizowane automatycznie przy kolejnym uruchomieniu programu.

  Uwaga na zgłoszenia!

  Wraz ze zmianą stawek w Austrii warto zweryfikować, czy kierowca został zgłoszony do pracy na jej terytorium (nie dotyczy tranzytu). W ostatnim czasie pojawiają się przypadki ukarania w tym kraju za braki dokumentów. Przykładowa kara to aż 2200 euro.  Z czego 1000 euro za brak zgłoszenia, 1000 euro za brak zaświadczenia A1 oraz 200 euro kosztów sądowych. Pełny taryfikator naruszeń związany z naruszeniami dotyczącymi obowiązku wypłaty płacy minimalnej znajduje się na stronie z oficjalnymi wytycznymi.

  Służby austriackie w celu nałożenia sankcji stosują dyrektywę unijną oraz polską ustawę o delegowaniu pracowników. W takim przypadku powiadomienie o nałożonej sankcji polska firma otrzymuje od  PIP, który zatwierdza ją na polecenie służb austriackich.

  W Finlandii należy pamiętać o zgłaszaniu kierowców wykonujących przewozy kabotażowe oraz przewozy międzynarodowe, ale tylko w sytuacji, gdy odbiorca usługi znajduje się na terytorium Finlandii.

  Tagged:

  Ostatnie wpisy

  Facebook