• Polski
 • English
 • 2016.08.10 Inelo.pl

  Płaca minimalna na Węgrzech – najnowsze informacje

  Flaga WegierW dniu 09.08.2016 r. Wydział Promocji i Handlu Ambasady RP w Budapeszcie, opublikował kolejne wiadomości dotyczące firm delegujących pracowników do pracy na terytorium Węgier.

  Według tych informacji przepisy dotyczące pracowników delegowanych weszły w życie 8 lipca 2016 r., nakładając na wszystkie zagraniczne przedsiębiorstwa, świadczące usługi na terenie Węgier, obowiązek zgłoszenia faktu delegowania pracowników w terminie do dnia 31 sierpnia 2016.

  Dla potrzeb rejestracji uruchomiony został specjalny serwis internetowy pod adresem www.ommf.gov.hu.

  Docelowo działać ma również adres www.munka.hu (obecnie nieprzystosowany jeszcze do rejestracji).

  Najważniejsze informacje:

  • Regulacje obejmują wszystkie firmy transportowe świadczące usługi na terytorium Węgier, bez rozróżnienia na transport międzynarodowy czy usługi kabotażowe.
  • Konieczne będzie posiadanie przedstawiciela na terenie Węgier czyli osoby kontaktowej (najlepiej przebywającej na terenie Węgier), która w jednym z języków (angielski, niemiecki, węgierski) będzie mogła udzielić informacji nt. polskiego przedsiębiorstwa lub umożliwić kontakt firmy delegującej pracowników z przedstawicielami węgierskiej administracji.
  • Pracownikowi delegowanemu (zatrudnionemu na pełny etat) przysługuje minimalne wynagrodzenie miesięczne w wysokości 111 000 HUF brutto, tygodniowo 25 500 HUF brutto, dziennie 5 110 HUF brutto, za godzinę 639 HUF brutto czyli ok 8,80 PLN/h.
  • Jak wynika z węgierskiej ustawy, jeżeli w trakcie kontroli organ sprawdzający określi, że pracodawca zagraniczny nie spełnił określonych wymogów lub przedłożył niepełne lub błędne informacje dotyczące zgłoszenia, jest on zobowiązany do naprawienia braków i otrzymuje grzywnę administracyjną  do 30 000 HUN. Kara może zostać nałożona wielokrotnie.

  Wszystkie powyższe informacje wraz z tłumaczeniem pól zgłoszenia znajdą Państwo na stronie Wydziału Promocji i Handlu Ambasady RP w Budapeszcie https://hungary.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/205221,wazne.html

  Poniżej formularz dostępny po zalogowaniu się:

  formularz-online-Wegry 

   

   Źródło: https://hungary.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/205221,wazne.html

  Tagged: , ,

  Ostatnie wpisy

  Facebook